AKTUALITA | 23. 5. 2016 Přes 1500 návštěvníků přivítalo v pátek Muzeum umění na třetí Olomoucké muzejní noci.

AKTUALITA | 23. 5. 2016

Přes 1500 návštěvníků přivítalo v pátek Muzeum umění na třetí Olomoucké muzejní noci. 

Arcidiecézní muzeum i Muzeum moderního umění měly otevřeno do 22 hodin a vstup zdarma. Samozřejmostí byl pestrý program.

Časosběrná kresba

Asi šedesát lidí se při happeningu podílelo na vzniku velkoformátové kresby „prodlouženou rukou“ pod vedením autorky Juliany Höschlové. Kreslící nástroj byl umístěn na konci latě. 

„Shora dolů to šlo, ale zdola nahoru se mi to zadrhávalo,“ svěřila se jedna z kreslířek Lenka Čohanová. Povoláním je referentka, ale už ve škole ráda malovala. „Dělala jsem tam tu ruku, jen malý kousek,“ ukazovala, „teď nechám prostor i jiným.“

Výsledné dílo nyní čeká zarámování, pak bude vystaveno v kavárně Divadla hudby. Z jeho vzniku je k dispozici i časosběrné video. (Podívejte se na něj pod článkem a fotografiemi.)

Spacedrum v expozici

Nevšední náladu večerních prohlídky expozice kresby nazvané Uhlem, štětcem, skalpelem… podtrhoval zvuk kosmického bubínku. Na spacedrum hrála bubenice Kateřina Mátlová. „Nevím, co to jsou za tóny, hraji pocitově,“ prozradila. Když hraje na africké jambe, mají jen jeden tón. „Na spacedrumu se hraje v rytmu a ještě i v tónech,“ zdůraznila bubenice. Svůj nástroj také půjčovala návštěvníkům a někteří ji poslouchali desítky minut. „ Jeden pán, co seděl tady na zemi, mi tvrdil, že se mu otevřela čtvrtá, třetí a druhá čakra,“ usmívala se Mátlová.

Program pro děti

„Dcera byla naprosto nadšená, vyplnila celý pracovní list,“ potvrdil otec malé Loty Martin Šinkovský. Nejvíce ji prý bavila razítka, tedy úkol inspirovaný tvorbou Zorky Ságlové.

Úkoly pro děti byly celkem čtyři a vztahovaly se k aktuálním výstavám. „Byly tvůrčí, dokreslování obrázku Josefa Lady, doplňování faksimile Bible boskovické, nebo tisk na replice lisu potulných tiskařů z přelomu patnáctého a šestnáctého století,“ popsala lektorka Hana Lamatová. 

Být v ambitu

Ambit přemyslovské památky Zdíkova paláce nabídl zvukový zážitek v podání Alessandra La Roccy a jeho žáků s názvem Být v beatu Ambitu. V prvním vystoupení společně prezentovali výsledky týdenního workshopu – hlasové improvizace doplněné o netypické nástroje, mezi jinými též o lidské tělo. V dalších vystupoval La Rocca sám se svým pianem.

Muzejní noc v Muzeu umění končila koncertem skupiny Amigos na terase kavárny Cafe 87. V celém městě bylo v pátek večer otevřeno na čtyřicet institucí.