AKTUALITA | 21. 3. 2016 Nevšední výtvarnou dílnu připravila na nedělní odpoledne lektorka Hana Lamatová v souvislosti s výstavou Olomoucká obrazárna IV.

AKTUALITA | 21. 3. 2016

Nevšední výtvarnou dílnu připravila na nedělní odpoledne lektorka Hana Lamatová v souvislosti s výstavou Olomoucká obrazárna IV. Věnovala se rituálu pití čaje a kávy společně, který v naší společnosti bezpečně zakotvil v průběhu 19. století.

„Společně jsme ochutnali čaj z historizujícího servisu a hledali porcelán na vystavených obrazech z devatenáctého století,“ popsala úvod dílny Lamatová. Účastníky provedla expozicí a zastavila se s nimi například u díla Davida de Noter Zátiší s humrem nebo u pláten Josefa Lauera.

„Před samotným zdobením jsme si vysvětlili, jak se měnil porcelán od jeho vývoje z roku 1708, kdy jej pro saského kurfiřta Augusta Silného vytvořil Johann Friedrich Böttger,“ uvedla Lamatová.

Pak se již zájemci pustili do zdobení bílých šálků a podšálků. Své dekory si v ateliéru nejprve načrtli a teprve poté přenesli na porcelán.  Domů odcházeli s nazdobenými hrníčky. 

„Malovali speciálními barvami, které není nutné je vypalovat, ale pro lepší stabilnost je stačí dát doma do trouby na sto šedesát stupňů,“ vysvětlila lektorka.