AKTUALITA | 17. 10. 2017 Teprve 17. září se uzavřely brány výstavy V oplatce jsi všecek tajně v olomouckém Arcidiecézním muzeu a hned 19. října se znovu otevřou, tentokrát však v Západočeské galerii v Plzni.

AKTUALITA | 17. 10. 2017

Týden navíc měli návštěvníci olomouckého Arcidiecézního muzea na zhlédnutí výstavy V oplatce jsi všecek tajně, která skončila 17. září. Není to však definitivní konec, protože od 19. října ji čeká repríza v Západočeské galerii v Plzni.

„Na výstavě jsou zastoupena díla malířská, sochařská i práce uměleckého řemesla. Přestože její těžiště spočívá zejména v exponátech z období pozdního středověku, instalaci významně doplňují vybraná díla z doby baroka a 20. století. Dokládají to například práce Františka Bílka, Jana Zrzavého, Bohuslava Reynka, Vojmíra Vokolka nebo Ivana Sobotky,“ říká kurátorka výstavy Helena Zápalková z Muzea umění Olomouc.

S plzeňskou expozici propojí tu olomouckou záznam audiovizuální instalace Pavla Mrkuse R.E.D. „Tato unikátní instalace doprovázela výstavu v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Pavel Mrkus rudě nasvítil a ozvučil gotický ambit Zdíkova paláce. Kolega Kamil Zajíček z této instalace vytvořil film, který bude v Plzni jako součást expozice,“ zdůrazňuje Helena Zápalková.

Výstava V oplatce jsi všecek tajně bude v Plzni do 4. února 2018 a poté se přestěhuje do Prahy. „Třetím výstavním místem bude od 15. března do 20. května Strahovský klášter. Tam bychom rádi zařadili do expozice více předmětů z bohatých sbírek kláštera,“ doplňuje Helena Zápalková s tím, že Muzeum umění Olomouc je spolupořadatelem obou repríz.