AKTUALITA | 3. 10. 2017 O šest set let zpět v čase se dnes vrátilo Arcidiecézní muzeum Olomouc. V prostorách Zdíkova paláce se totiž natáčí film popisující tragický příběh současníka Jana Husa Jeronýma Pražského.

AKTUALITA | 3. 10. 2017

Ondřej Vetchý, Václav Vydra, Pavel Rímský, Vladislav Beneš nebo Alois Švehlík – to jsou jen některá jména českých herců, která se objeví v novém filmu Poslední útěk Jeronýma Pražského. Jeho natáčení v těchto dnech probíhá také v Arcidiecézním muzeu Olomouc, které se tak částečně promění na Kostnici nebo pařížskou Sorbonu.

„Před rokem měl v televizi premiéru hraný dokument o Mistru Janu Husovi Cesta bez návratu. Teď točíme, takové volné pokračování o Jeronýmu Pražském, který měl stejný osud jako Hus, ale jinou povahu. Ta jej ale také přivedla na hranici,“ osvětlila hlavní postavu nově vznikajícího filmu jeho producentka Iva Hlavsová.

„Příběh Jeronýma Pražského je opravdu velmi silný, navíc on sám nebyl kněz, jako Jan Hus i tím je zajímavý. Přímo Jeronýma pak bude hrát Ondřej Vetchý, z čehož mám velkou radost,“ doplnil režisér Lubomír Hlavsa.

Ve filmu diváci uvidí ambit Zdíkova paláce, jeho zahradu nebo prostor před samotným muzeem. „Američané to všechno musí stavět a my to tady máme krásné, gotické, autentické. Zahrada Zdíkova paláce se promění v Sorbonu a ambit bude jednou z kostnických chodeb,“ prozradil režisér vznikajícího filmu.

V něm se diváci setkají kromě Jeronýma Pražského také s Janem Husem, kardinálem Zabarellou nebo Petrem z Mladoňovic. Na obrazovkách České televize by se pak měl objevit už v květnu příštího roku.

Foto:MUO/ Tereza Hrubá a Lukáš Horák