Místní scéna

místní scéna
Formát trienále je specifický tím, že kromě samotných tematických výstav odehrávajících se v budově Muzea moderního umění a intervencí do veřejného prostoru města, se výrazně obrací také k místním partnerům, které oslovuje ke spolupráci a společně vytváří programovou náplň navazující na téma Momenty. Patří mezi ně olomoucké galerie XY, Caesar, Basement Project, Praktik, Rub, festivaly Academia Film Olomouc a Divadelní flóra a mj. i galerijní procházka XY. Speciální místo patří také pražské galerii VI PER, s níž připravujeme programy jak v Praze, tak v Olomouci a další partneři z řad zahraničních institutů a center.

Trienále nám tak mj. slouží jako platforma k setkávání a ke spolupráci s dalšími mimořádnými kurátorskými a pořadatelskými osobnostmi na kulturní scéně, s jejichž aktivitami, ambicemi a cíli se ty naše prolínají nebo aspoň v některých momentech potkávají. Vzájemná podpora, sdílená odbornost a reciproční spolupráce jsou základními pilíři těchto partnerství.

Ještě v předvečer Trienále společně vyrazíme na Procházku XY, oblíbené vernisážové odpoledne odehrávající se napříč olomouckou galerijní scénou. Letos kurátoři představí umělce a umělkyně působící v polské Wrocławi. Jedna z partnerských výstav proběhne v Galerii XY, kde kurátorky Irena Lehkoživová a Barbora Špičáková představí aktualizovanou rekonstrukci projektu umělce Tomáše Džadoně Pamätník ľudovej architektúry (PĽA) z roku 2006. V Galerii XY proběhne na podzim ještě představení architektonických projektů Školy architektury Miroslava Šika. V galerii Caesar se představí další z architektonických ateliérů – Ateliér A4 Romana Brychty, Markéty Mráčkové, Barbory Šimonové z pražské UMPRUM. Ve spolupráci s galerií Rub a s vazbou na projekt Ghetto střední Evropa představíme ve specifickém detailu další zákoutí vydatného rodokmenu „Spielmann“. Adam Lacina pro galerii Praktik připravuje projekt věnovaný legendárnímu legionáři, duchovnímu, malíři, architektovi a staviteli Vsevolodu Kolomackému, který stojí za stavbou více než 90 pravoslavných kostelů na území Československa (mj. kostel Sv. Gorazda v Olomouci). V nedávno otevřené galerii Basement Project představíme na podzim projekty architektky Nely Vicanové a polského fotografa Tytuse Szabelského.

Společně s Academia Film Olomouc jsme produkovali a v rámci festivalového programu v premiéře uvedli olomoucký díl podcastu Mluvící objekty. Ve spolupráci s Divadelní flórou jsme pozvali divadelní soubor Hungry Sharks, který v S-klubu uvedl pohybové představení Beton Brut. S polským institutem připravujeme podcastovou sérii zaměřenou na umělce a umělkyně vystavující na Trienále a s maďarským kulturním institutem chystáme debatu věnovanou muzeím, galeriím a kulturním institucím jako demokratickým prostorům. Pražská galerie VI PER je detašovaným pracovištěm letošního Trienále. Kromě výstavy Tomáše Džadoně její kurátorky Irena Lehkoživová a Barbora Špičáková připravují výstavy Tytuse Szabelského a Aglaie Konrad rozkročené mezi Prahou a Olomoucí.


Osobnosti

Načítání obsahu…