AKTUALITA | 20. 1. 2016 V roce 2013 získalo Muzeum umění Olomouc soubor grafik české výtvarnice Romany Rotterové (* 17. 10. 1931). V těchto dnech jsme při příležitosti převzetí kolekce a současně jako doprovod k monografické výstavě v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě připravili krátký dokument o jejím životě.

AKTUALITA | 20. 1. 2016

V roce 2013 získalo Muzeum umění Olomouc soubor grafik české výtvarnice Romany Rotterové (* 17. 10. 1931). V těchto dnech jsme při příležitosti převzetí kolekce a současně jako doprovod k monografické výstavě v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě připravili krátký dokument o jejím životě.

Přestože je Romana Rotterová solitérka, bývá řazena do rámce tendencí Nové citlivosti respektive imaginativního strukturalismu. Pozornosti se jí dostalo při řadě domácích i zahraničních výstav. Její doménou jsou také textilní výtvarná tvorba, užitá grafika a poezie. Díla Rotterové jsou zastoupena i ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea moderního umění v New Yorku nebo Muzea moderního umění v Los Angeles.

Výběr z našeho souboru jsme představili na přelomu let 2013 a 2014 na výstavě středoevropské grafiky druhé poloviny 20. století Centrální přitažlivost. A v roce 2017 by grafiky Romany Rotterové měly být zahrnuty také na výstavě českých autorek daného období. 

Výstava v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě nazvaná Cesta byla zahájena 12. ledna a potrvá do 24. dubna.