Vernisáž: Plakáty, plastiky, loga – poslední letošní výstava představí dílo Miroslava Střelce
Spektrum aktivit Miroslava Střelce (1943–2014) bylo mimořádně pestré. Nejrozsáhlejší část jeho díla tvoří práce v oblasti užité grafiky, především plakáty, katalogy, pozvánky, firemní značky, piktogramy a orientační systémy pro veřejné budovy. Neméně významná byla jeho činnost v oblasti architektury, kde se podílel na designu výstavních expozic, prostorových objektů pro interiéry, ale také na řešeních obchodních a hotelových prostor, společenských sálů či fasád budov. V menším rozsahu se věnoval také volné grafické tvorbě. Byl rovněž aktivním milovníkem hudby, zejména jazzu. Pamětníci si jej vybaví jako organizátora koncertů a hudebních festivalů.
V letech 1960–1964 studoval Miroslav Střelec na Státní uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti v ateliéru volné a užité grafiky. Do Olomouce se vrátil v roce 1968 po působení v táborském Divadle Ivana Olbrachta, kde pracoval jako výtvarník. Do roku 1988 byl zaměstnán v Oblastní galerii výtvarného umění v Olomouci (předchůdkyně dnešního Muzea umění Olomouc) jako grafik, řadu prací však uskutečnil i mimo svou domovskou instituci, a také mimo Olomouc. V galerii měl na starost tvorbu plakátu, katalogů a pozvánek k výstavám.
Plakáty
Především v oblasti plakátů vytvořil konvolut výjimečných realizací. Většina vznikala knihtiskem, vzácnějí sítotiskem nebo ofsetem. Přes toto omezení se vyznačují precizní prací s písmem a obrazovou částí.
Užitá grafika a spolupráce s architekty
Od poloviny sedmdesátých let se Miroslav Střelec věnoval paralelně zakázkám v oblasti užité grafiky i realizacím prostorových děl určených pro architekturu.Jeho první významnou zakázkou byly kovové reliéfy pro kino v Uničově (1975), na které navázal například rozměrným reliéfem Jablko(1977) pro základní školu ve Šternberku a rozsáhlým souborem prací pro společenský dům Jalta v Olomouci. Výrazným dílem byla také nerezová fontána pro generální ředitelství Sigmy Olomouc (1978) nebo plastická stěna Mír (1983) v olomouckém S-klubu. Předobrazy těchto prostorových kompozic se objevují v jeho plakátové tvorbě Výstava díky archivním dokumentům ukáže původní podobu objektů, které se do dnešních dnů bohužel nedochovaly na svých původních místech.
Miroslav Střelec se opakovaně podílel také na grafickém řešení pavilonů mezinárodních výstav Flora Olomouc. Spolupracoval s architektem Zdeňkem Štefkou, s nímž uskutečnil řadu expozic výrazných svou barevností a tvarovým řešením – v roce 1977 to v pavilonu B byly například výstavy Žena a květina nebo Květina a životní prostředí.
Loga a firemní značky
Po roce 1989 se Střelec zaměřil na zakázky pro nově vznikající podniky a instituce. Připravoval návrhy firemních značek, logotypů, grafických manuálů i řešení pro architekturu. Ještě za svého působení v Oblastní galerii výtvarného umění v Olomouci navrhl dvě podoby loga této instituce. Byl také tvůrcem prvního – a zatím nejdéle používaného – loga Muzea umění Olomouc (1993–2014).
Firemních značek a grafických manuálů připravil bez nadsázky stovky. Přes jejich utilitárnost a také pomíjivost věnoval každému výstupu stejnou péči. Z jeho dalších log, které zatím odolávají tlaku na neustálou modernizaci vizuální identity patří třeba loga Hotelu Flora, Národního technického muzea, nakladatelství ANAG nebo Polikliniky SPEA.
Zahájení výstavy Miroslav Střelec: V ploše i v prostoru / Tvorba 1968–2010 se koná ve čtvrtek 27. listopadu 2025 v 18:30 v Muzeu moderního umění. Vstup na vernisáž je volný.
Výstava potrvá do 19. dubna 2026.