AKTUALITA | 26. 2. 2020 Novým správcem kroměřížského zámku i Podzámecké zahrady se dnes stal jejich vlastník – Arcibiskupství olomoucké. Dosud se o celý areál staral Národní památkový ústav. Vzácné umělecké sbírky zůstávají v péči Muzea umění Olomouc.

AKTUALITA | 26. 2. 2020

Unikátní spolupráce dvou státních institucí a Arcibiskupství olomouckého na zámku v Kroměříži včera skončila. Dosud se o Arcibiskupský zámek i Podzámeckou zahradu, které jsou společně s Květnou zahradou v seznamu světového dědictví UNESCO, staral Národní památkový ústav a o vzácné umělecké sbírky Muzeum umění Olomouc. Nicméně 25. února skončila tzv. smlouva o služebnosti a správa zámku přešla z NPÚ na jeho vlastníka – Arcibiskupství olomoucké. Národní památkový ústav tak ze zámku odchází a nadále se bude starat „jen“ o státem vlastněnou Květnou zahradu. Zámecké umělecké sbírky budou nadále v péči odborníků z Muzea umění.

Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera tak církev navazuje na to, co je součástí jejího poslání už stovky let. „Velké kulturní dědictví chceme zodpovědně spravovat, jak nás k tomu zavazuje odkaz biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna i jeho následovníků, kteří kroměřížský zámek i jeho sbírky budovali,“ říká arcibiskup Graubner. „Chceme, aby zámek i zahrada především sloužily veřejnosti,“ doplnil Jan Graubner s tím, že o zámecký areál se nyní bude starat nezisková organizace Správa Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.

Zájem církve na udržení i rozvoji celého areálu dosvědčují investiční projekty. Ten aktuální za téměř čtvrt miliardy korun zahrnuje například opravu zámecké střechy, obnovu vodního systému v Podzámecké zahradě nebo zpřístupnění Mlýnské brány. Začne také dlouho očekávaná obnova Pompejské kolonády. Stavební úpravy zámku se týkají také prostor, které využívá Muzeum umění Olomouc prostřednictvím svého pracoviště – Arcidiecézního muzea Kroměříž. „Náročná rehabilitace vybraných částí zámku výrazným způsobem zatraktivní a rozšíří jednotlivé prohlídkové trasy a celkově pozvedne péči o svěřené movité a nemovité části památky UNESCO,“ uvedl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

Z pohledu návštěvníka nová sezóna nepřinese žádná zásadní omezení, naopak se zjednoduší systém slev a zlevní například vstup na zámeckou věž. „Novinkou je celozámecká vstupenka, se kterou bude možné navštívit všechny přístupné expozice,“ říká Martin Krčma, výkonný ředitel nově vzniklé Správy Arcibiskupského zámku a zahrad. „Zahajovaná obnova zámeckých interiérů a další stavební činnosti sice budou od návštěvníků vyžadovat jistou shovívavost – za to se však mohou těšit na bohatý výstavní program, který se neomezí pouze na prostory galerie, ale prolne se všemi patry a historickými sály.

Veškeré informace týkající se Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady jsou dostupné na stránkách: www.zamek-kromeriz.cz