AKTUALITA | 24. 8. 2017 Výlet po nejnovějších místech eucharistie pořádaný Muzeum umění Olomouc ozvláštní komentovaná prohlídka kostela v Sazovicích vedena architektem Markem Janem Štěpánem. Podle jeho projektu byl totiž nejmladší kostel na Zlínsku postaven. 

AKTUALITA | 24. 8. 2017

Podobu nejnovějších svatých míst na Zlínsku ukáže výletníkům celodenní zájezd Muzea umění Olomouc do Sazovic, Šarov a Zlína, který se pořádá v sobotu 9. září v rámci Dnů evropského dědictví. Už teď se mohou jeho účastníci těšit na komentovanou prohlídku kostela sv. Václava v Sazovicích, který byl vysvěcen teprve 13. května letošního roku, provede ji sám autor projektu stavby architekt Marek Jan Štěpán.

„Zajímalo mě, jak vypadají místa, která v současnosti vznikají jako místa eucharistie. V Olomouckém kraji jsem na žádný úplně nový příklad nenarazila, ale ve Zlínském kraji jsou nová a zajímavá místa hned tři. Například pro Sazovice architekt Marek Jan Štěpán vyprojektoval kostel sv. Václava. Je to opravdu jedno z nejnovějších míst eucharistie,“ zdůrazňuje jeden z hlavních cílů zájezdu lektorka edukačního oddělení Hana Lamatová.

„Navíc se nám povedlo domluvit s autorem projektu kostela – Markem Janem Štěpánem, že nám udělá osobně po kostele komentovanou prohlídku,“ pochlubila se organizátorka zájezdu.

Druhou zastávkou bude křížová cesta v Šarovech. „Je to nové místo, které poskytuje prostor pro osobní i kolektivní zbožnost a s kostelem sv. Václava jej pojí fakt, že o jejich vybudování se zasadila občanská společnost,“ připomíná Lamatová.

Nadohled této křížové cesty je pak i třetí cíl zájezdu. „Poslední místem nejnovější podoby eucharistie je solitérní stavba Kaple ve Zlíně-Salaši,“ dodává Hana Lamatová.

Celodenní výlet stojí 200 korun. Kapacita míst je omezena. Další informace poskytne Hana Lamatová (lamatova@muo.cz, 585 514 174).

Foto:MUO/Hana Lamatová