AKTUALITA | 26. 5. 2017 Interaktivní novinku pro rodiny s dětmi si vymysleli v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Ve třiceti tabletech, které si mohou návštěvníci zdarma půjčit, bude připravena nová aplikace. V ní děti muzeem provede biskup Karel a má pro ně připravené nejrůznější úkoly.

AKTUALITA | 26. 5. 2017

Interaktivní novinku pro rodiny s dětmi si vymysleli v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Jedná se o hravou aplikaci v tabletech. Ta vás provede muzeem a pro děti si připravila celou řadu zajímavých úkolů. Průvodcem pak bude sám biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna, který žil v 17. století a byl velkým mecenášem umění.

Samotné tablety si návštěvníci zdarma vypůjčí v knihkupectví Arcidiecézního muzea Olomouc. K dispozici jich bude hned třicet. Potom se vydají do kočárovny, kde si aplikaci zapnou. Na obrazovce se objeví animovaný biskup Karel a vezme je na prohlídku muzea. V následujících pětasedmdesáti minutách se mohou těšit na animované scénky a interaktivní úkoly. To vše pak tvoří příběh zvláštního snu biskupa Karla. 

„Potřebovali jsme si rozvolnit ruce, abychom mohli pracovat s exponáty, které jsou mladší než biskup, nebo s těmi, o jejichž existenci se v dané době ještě nevědělo. Vytvořili jsme koncept snu, protože v něm můžeme cestovat časem, mohou se v něm objevovat nejen biskupovi předchůdci, ale i jeho následovníci,“ objasnila za edukační oddělení Muzea umění Anna Šubrtová. 

Biskup Karel bude na návštěvníky mluvit pomocí komiksových bublin. „Rozhodli jsme se pro variantu bez sluchátek už proto, že při jejich využití by členové rodiny byli izolováni. My chceme, aby šli společně, o exponátech si povídali a pak společně plnili hravé úkoly,“ uvedla Šubrtová. 

Deset zastavení

Aplikace sleduje klasickou prohlídkovou trasu s desítkou zastavení. V tabletu jsou při přechodech mezi jednotlivými zastaveními mapy (půdorysy muzea) s vyznačením místa, kam má účastník pokračovat. Návštěvníci se tak dostanou do sklepení, Zdíkova paláce nebo Martova sálu.

Nejde však o to lidem nahradit zkušenost setkání se s originálem. „Nechceme, aby kouzlo originálu zmizelo, návštěvníci by s tabletem měli pracovat až druhotně,“ říká kurátor Miroslav Kindl. Aby divák neztratil kontakt s realitou, provází jej virtuálním světem kresby, nikoliv fotografie. Skutečnost je v aplikaci „překreslena“, je tedy svébytným autorským dílem grafičky a animátorky Elišky Chytkové.

Biskup Karel je také v Kroměříži

Nová aplikace je připravena také pro návštěvníky Arcidiecézního muzea Kroměříž. Tam je biskup Karel stylizován do podoby boha Apollóna a provádí po druhém patře. I tady je pro návštěvníky připraveno třicet tabletů. Na prohlídku ale mohou jen s lektory, a to v předem určených časech. Termíny těchto prohlídek budou zveřejněné na našich webových stránkách.

Autorský tým
Zadavatel: Muzeum umění Olomouc 
Dodavatel: Studio 6.15 s.r.o., Zlín 
Výtvarné zpracování: Eliška Chytková 
Animace: Studio BareBear 
Programování: Simplex Web Solutions, s.r.o. 
Scénář: Anna Šubrtová, Petr Hudec, Marek Šobáň 
Spolupráce: Ondřej Zatloukal, Miroslav Kindl, Petra Šobáňová ad.