TISKOVÁ ZPRÁVA | 15. 11. 2017

TISKOVÁ ZPRÁVA | 15. 11. 2017

VÝSTAVA: Monogramista T•D | FRAGMENT•D
VERNISÁŽ: 16. 11. 2017 v 18.30
TRVÁNÍ DO: 18. 2. 2018
MÍSTO: Muzeum moderního umění Olomouc | Galerie
KONCEPCE VÝSTAVY: Gina Renotière, Monogramista T•D
KURÁTORKA: Gina Renotière
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ: Monogramista T•D, Tomáš Lampar
INSTALACE: Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář, Jan Kutra
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ: Vladimír Vaca

Obrazy, fotografie, instalace, grafiky i autorské knihy – to vše spojuje jméno významného československého výtvarníka a vysokoškolského profesora Dezidera Tótha neboli Monogramisty T. D. Muzeum umění Olomouc připravilo ze svých sbírek autorskou výstavu k umělcovým sedmdesátinám. 

„Dezider Tóth náležel vždy k lidem propojujícím české i slovenské umělecké prostředí. A to jak svými uměleckými názory, účastí na výstavách, členstvím 

v profesních spolcích, tak dvojím ukotvením ve svém brněnském i bratislavském bydlišti,“ uvedla kurátorka Gina Renotière. Tyto přesahy se odrazily i zařazením tvorby Monografisty T. D do olomoucké Central European Art Database a také reprezentativním zastoupením jeho uměleckých děl ve sbírkách Muzea umění. 

Na výstavě nesoucí název FRAGMENT.D návštěvníci uvidí veškeré autorovy práce, které muzeum vlastní, přičemž dvě z nich získalo teprve před několika dny. Mezi nejnovější akvizice patří například instalace, kterou ještě jako Dezider Tóth vystavoval 16. listopadu 1989 na Sovinci. „Jde o červené plátno klasické komunistické éry. Tyhle transparenty visely v ulicích nad hlavami lidí popsané různými hesly. Já jsem takové plátno vzal a stejným typem písma a stejnou žlutou barvou jsem na něj napsal heslo: Snívaj! To mi pak viselo v bytě – moje návštěvy pak viděly to co v ulicích, ale s jiným významem,“ zdůraznil Dezider Tóth.

Pro jubilujícího autora je olomoucká výstava v určitém smyslu premiérou. „Je to vůbec první výstava mých věcí, které jsou ve sbírce nějaké instituce. To znamená, že nebude jen mým dílem, ale také dílem kurátorů, kteří si vybrali konkrétní věci,“ říká Monogramista T. D, který začal používat tento pseudonym až krátce po svých padesátých narozeninách v roce 1997. Inspiroval se středověkými monogramisty, kteří svá díla označovali pouze monogramem, takže je jejich identita neznámá. „Proto o sobě někdy píšu do katalogů: Monogramista T.D, neznámý umělec evropského významu,“ dodává s úsměvem.