AKTUALITA | 19. 10. 2017 Sobotní odpoledne bude patřit v Olomouci netradiční městské hře – Přes zlaté kostky na cestě. Ti, kteří se do ní zapojí, dostanou speciální mapu s pěti zastaveními, na nich pak poznají historii olomoucké židovské komunity, a to od středověku až po druhou světovou válku.

AKTUALITA | 19. 10. 2017

      

Dny židovské kultury nejsou jen přednášky, koncerty a divadelní představení, ale také poznávací hra. Dokazuje to urban game Přes zlaté kostky na cestě, kterou si na sobotu připravili lektoři edukačního oddělení Muzea umění. Inspiraci našli v Stolpersteinech, zlatých kostičkách, které připomínají tragický osud olomouckých Židů.

„Hráči budou chodit po městě podle speciální mapy, ve které je ztížená orientace, už tím jak samotná mapa vypadá. Mapa funguje zároveň jako hrací plán. Pevně daný bude jen start na nádvoří bývalého jezuitského konviktu a cíl v Arcidiecézním muzeu, zbylá stanoviště ale musí hráči sami najít,“ nastiňuje pravidla hry její organizátorka Hana Lamatová.

Na hráče čeká pět zastavení vyznačených na mapě.

„Na zastavení bude člověk, který si tam odložil kufr. Hráč se do něj musí podívat a zjistit, co vlastně skrývá. V každém je něco jiného a každý mluví o jiném údobí dějin i o různých olomouckých osobnostech,“ říká Hana Lamatová.

Jednotlivá zastavení vylíčí lidem historii olomouckých Židů od středověku až po druhou světovou válku.

„Když hráči splní hrací plán a projdou všech pět stanovišť, tak je čeká v Arcidiecézním muzeu odměna. Jaká? To bude překvapení,“ smála se organizátorka urban game.

Hra začíná v sobotu ve 14 hodin u Židovské brány vlevo na nádvoří bývalého jezuitského konviktu (dnes sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci.) Poslední možnost vyzvednout si hrací plán je v 17 hodin!