AKTUALITA | 17. 12. 2015 Fotografové, kolegové a přátelé Markéty Ondruškové zaplnili včera sklepení kavárny Amadeus. Pro všechny byla vernisáž její výstavy V rytmu tichého valčíku velkou událostí.

AKTUALITA | 17. 12. 2015

Fotografové, kolegové a přátelé Markéty Ondruškové zaplnili včera sklepení kavárny Amadeus. Pro všechny byla vernisáž její výstavy V rytmu tichého valčíku velkou událostí.

Patron fotografických výstav Jindřich Štreit v úvodní řeči zdůraznil, že Ondrušková má náročné povolání – je fotografkou v Muzeu umění, což on sám nepovažuje za jednoduché. „Jako kompenzaci proto dělá tyto krásné fotografie, kdy může experimentovat a do volné tvorby promítnout sama sebe, svoji duši, svoje nálady a emoce,“ řekl Štreit.

Podle něj se jedná o meditativní fotografie se surrealistickými náznaky, které zaujmou citovostí a jejím přístupem k realitě. „Realitu Markéta modifikuje a snaží se z ní zachytit jen to podstatné. Pracuje s filozofií tématu a tím vytváří obrazy,“ shrnul Štreit.

Ondrušková přiznala, že má rozsáhlý archiv. Mezi 17 vybranými fotografiemi je nejstarší Vodopád, mezi nejčerstvější patří snímky poštovních schránek a fotografie Odešla mi. Autorku však dodnes nejvíce oslovuje snímek s názvem Cesta. „Fotila jsem to v kostele Panny Marie Sněžné. Tehdy jsem dělala fotografie k výstavě Baroko a dostala jsem se na kůr. Nad bočními oltáři je takový průchod –natolik mě zaujal, že jsem všeho nechala a musela ho vyfotit. Dojímá mě dodnes,“ svěřila se Ondrušková.

Markéta Ondrušková (*1966) se fotografii věnuje již od 80. let, kdy ji studovala na Střední umělecko-průmyslové škole v Brně. Kromě společných i autorských výstav získala ocenění za fotografie v knižních publikacích.

Vernisáž označila Ondrušková za příjemné setkání s lidmi. Přála by si, aby fotografie, které zachycují její vnitřní pocity, navodily podobné souznění také u návštěvníků.

Výstava V rytmu tichého valčíku bude dostupná v kavárně Amadeus do konce ledna.