AKTUALITA | 9. 8. 2016 V Arcidiecézním muzeu Olomouc představil dnes režisér Miroslav Krobot novinářům svůj nový film Kvarteto.

AKTUALITA | 9. 8. 2016

V Arcidiecézním muzeu Olomouc představil dnes režisér Miroslav Krobot novinářům svůj nový film Kvarteto. Příběh čtyř muzikantů, třicátníků, kteří se snaží v životě najít pocit štěstí, natáčí úspěšný divadelní režisér, herec a filmový režisér na několika místech v Olomouci. Kromě Arcidiecézního muzea a soukromých bytů využije například hospodu Ponorka, Klášterní Hradisko nebo neředínský hřbitov.

V Arcidiecézním muzeu stráví filmový štáb čtyři dny. Kulisou pro několik scén se stane především Nové sklepení s fragmenty Nového hrádku a s archeologickými nálezy, Kočárovna a Klenotnice. Jedna z hlavních postav totiž pracuje v muzeu jako lektor. „Jsem ze Zábřeha, takže jsem Olomouc zběžně znal, ale teprve při procházení lokací pro Kvarteto jsem poznal, jak krásné je to město a především jak se zvedá, zlepšuje. Arcidiecézní muzeum je toho příkladem. Jeho architekturu využijeme ve filmu hned několikrát,“ řekl na včerejší tiskovce Krobot.

Kvarteto se podle něj vztahuje ke generaci třicátníků, ale téma se rozhodně netýká jen jí. Příběh vypráví o čtveřici mladých hudebníků, kteří se připravují na koncert svého kvarteta. Různorodé hrdiny spojuje láska k hudbě a touha po štěstí. Problém je do jisté míry v tom, že pro každého z nich znamená štěstí něco jiného. Vedoucím kvarteta je Robert (Lukáš Melník), který se nedokáže odvázat, a ač nerad, často podléhá své manipulativní matce, dalším členem kvarteta je Robertova atraktivní a poněkud nevyrovnaná partnerka Simona (Barbora Poláková), která dosti znatelně nabourává Robertův životní řád. Pak je tu zábavný Tomáš (Jaroslav Plesl), který přitahuje neobvyklé situace, ale působí poněkud nezrale a nakonec o něco starší a introvertní „Funés“ (Zděnek Julina), který si libuje v historii. Se členy kvarteta se přátelí tzv. „Batrflaj“ (Pavlína Štorková) a na scéně se objevuje i sympatická psycholožka v podání Lenky Krobotové. V roli Robertovy matky diváci uvidí Janu Štěpánkovou a číšníka kultovní hospody Ponorka ztvární Jiří Schmitzer.

Scénář k filmu Miroslav Krobot napsal znovu s bývalým spolužákem z gymnázia a psychologem Lubomírem Smékalem a příběh opět zasadili do prostředí, které dobře znají. Celý děj filmu se odehrává v Olomouci, kulisou mu jsou architektonické styly od gotiky až po současnost. „Kromě pocty místům, která našim filmům tvoří jakousi aktivní kulisu s vlastní specifickou náladou, jsme se v obou případech chtěli věnovat tématům, která nás zajímají. V Díře u Hanušovic to bylo vyrovnávání se lidí s pocitem vlastní bezmoci, ztrátou hodnot a přirozené morálky, což jsou témata, která se samozřejmě netýkají jen obyvatel Sudet. V případě Kvarteta se kromě jiného věnujeme tématu hledání štěstí, ke kterému se různí lidé snaží dospět různými cestami. Ani toto není téma, které by se týkalo jen obyvatel jednoho města,“ dodal scenárista Lubomír Smékal. 

Producentem filmu je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films, koproducentem je Česká televize – tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové a společnost Soundsquare. Film vzniká za podpory Olomouckého kraje, Statutárního města Olomouc, Jeseníky Film Office a Státního fondu kinematografie. Distribuovat jej bude na podzim v roce 2017 společnost Falcon.