AKTUALITA | 23. 11. 2017 Přírodu z bezprostřední blízkosti fotografuje konzervátor Muzea umění Dalibor Sedlák. Nyní své detaily pečlivě vyhledaných částí skutečnosti představí v prostějovské Galerii Metro 70.

AKTUALITA | 23. 11. 2017

Výstavy Dalibora Sedláka:

2003 

Galerie Prostor Grimm Šternberk

Handkeho galerie Šternberk

2005 

Moravská filharmonie Olomouc –  Mozartův sál

2006

Muzeum Prostějovska v Prostějově

Handkeho galerie Šternberk

2011

Galerie Metro – Kino Metro Prostějov

2012

Divadlo Šumperk – Atrium

Galerie Caesar – Café Restaurant Caesar

2015

Městský klub Litovel 

2016

Knihovna města Olomouce, pobočka 4 Jungmannova

Daliboru Sedlákovi prochází rukama ta nejvzácnější díla ze sbírek Muzea umění. Jako konzervátor se stará o to, aby byla v co nejlepším stavu, a přehlédnout nesmí žádnou drobnost. Svůj smysl pro detail promítá i do vlastní umělecké tvorby, a to do fotografií přírody. Ty teď představí na výstavě v prostějovské galerii Metro 70.

„V Borkově tvorbě detail chápaný jako umělecká zkratka vystihuje to nejpodstatnější a nejzajímavější z okolního světa. Řeklo by se, že zájem o zdánlivě tak nicotné věci, jako jsou stébla trav, zmrzlé kapky vody nebo zlomené větve stromů, je zbytečný. Ale v životě a tedy i v umění, chápaném jako vyjádření podstaty života, není nic, co by bylo nicotné,“ popisuje Sedlákovu tvorbu Helena Musilová, bývalá kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc.

„Příroda, která je Borkovým leitmotivem, ho nevybízí k věcnému dokumentování, ale k nalézání a zachycování jejích úžasných estetických kvalit,“ dodává.

Kvalitu fotografií Dalibora Sedláka potvrzuje i Jindřich Štreit: „Tvorbu Dalibora Sedláka sleduji již několik let. Mohu pozorovat, jak se proměňuje rukopis tohoto výrazného autora. V jeho současném díle je prioritní emocionální působení, meditativní rovina. Vznikají tak mimořádné obrazy, které nás fascinují svou imaginací.“

Výstavu fotografií Dalibora Sedláka v prostějovské galerii Metro 70 zahájí ve středu 29. listopad v 17 hodin současná kurátorka sbírky fotografie MUO Štěpánka Bieleszová. Výstava pak potrvá až do 28. ledna 2018.