KAMEROVÝ PRŮZKUM KRYPTY KATEDRÁLY SV. VÁCLAVA OBOHATÍ DĚJINY OLOMOUCE
Spolupráce Muzea umění Olomouc a společnosti Naše historie neskončila výstavním projektem Pochování byli uprostřed chrámu. Ostatky olomouckých Přemyslovců a jejich pohřební schrány, naopak pokračuje dál a dál odhaluje historii Olomouce.
V pondělí 12. srpna totiž proběhl v olomoucké katedrále sv. Václava pod vedením Ing. Jiřího Šindeláře kamerový průzkum v jedné z krypt. Na celé akci se podíleli pracovníci Arcidiecézního muzea Olomouc, společnosti Naše historie i přední český archeolog a antropolog Josef Unger, který má bohaté zkušenosti mimo jiné také z řady průzkumů církevních objektů.
„Velmi zajímavé výsledky průzkumu se nyní budou odborně zpracovávat a můžeme již teď říct, že velmi obohatí historii Svatováclavského návrší a potažmo celé dějiny Olomouce. Důležitým aspektem průzkumu je též ověření technického stavu podzemí katedrály z hlediska statických poměrů, rizika spodní vody či zasažení biologickými depozity jako jsou dřevokazné houby, plísně a podobně. Těšíme se na další informace,“ říká Simona Jemelková, která v projektu zastupuje Muzeum umění Olomouc.
Průzkum proběhl v rozměrné, dnes nepřístupné podzemní místnosti přibližně uprostřed původního středověkého chrámu. Půdorysně má rozměry 8,6 m x 4,6 m – to je téměř 40 čtverečních metrů, její velikost je tedy opravdu úctyhodná. Světlá výška do vrcholu klenby je cca 2,5 metru a klenba je asi 40 cm pod podlahou katedrály. Valená klenba s jednou trojúhelnou lunetou je cihelná, místnost má poměrně hrubou omítku, podlaha je ze čtvercových pálených dlaždic. Původní vstup pod mramorovou pamětní deskou je ze západní strany po devíti strmých schodech.
„V kryptě je uloženo větší množství historických pohřbů v polorozpadlých dřevěných rakvích. V některých případech je vidět i jednotlivé pohřby a části osobní výbavy zemřelých. Z krypty vede klenutá podzemní chodba do dalšího dosud neznámého a nepřístupného podzemního prostoru. Velmi pravděpodobně jde o další pohřební komoru, kde by měla být podle všeho pohřbena jedna z velmi významných historických osobností Olomouce,“ říká Jiří Šindelář.
Celé podzemí se podařilo speciální metodikou naskenovat a vznikne přesná digitální kopie nepřístupného podzemí. Základní zpracování dat proběhne v následujících dnech a zhruba do týdne představíme zajímavé podrobnější výsledky z této etapy průzkumu veřejnosti.