AKTUALITA | 26. 9. 2017 Exkluzivní premiéru inscenace Co patří světu (La Part des Choses) představí ve středu v Divadle hudby francouzský choreograf, vedoucí Ateliéru fyzického divadla JAMU Pierre Nadaud a skupina ZDRUHESTRANY. Bude to završení zářijového programu orientovaného na fyzické a alternativní divadlo.

AKTUALITA | 26. 9. 2017

Exkluzivní premiéra inscenace Co patří světu (La Part des Choses) francouzského choreografa a vedoucího Ateliéru fyzického divadla brněnské JAMU Pierra Nadauda a souboru ZDRUHESTRANY bude završením zářijového programu orientovaného na fyzické a alternativní divadlo v Divadle hudby.

„Být co nejblíže k sobě, v hovoru, v pohybu. Co nejblíže ke každému. Poslouchat. Poslouchat, co v nás rezonuje ze světa.“

Inscenace La Part des Choses odkazuje na tu stránku naší osobnosti, která vede k věcem, skrze něž jsme spojeni se světem. Existuje přitom něco v nás, co do světa nepatří? Zdá se to jako hloupá otázka, protože je zřejmé, že kus z nás někdy touží světu nepatřit, nebo alespoň do něj nepatřit obvyklým způsobem. Inscenace sleduje strategie vedoucí k osvobození a úniku od světa. Sleduje cesty, jimiž světu nechceme patřit, a ponechat mu, co mu náleží. Průvodní postavou inscenace je kněz putující ve svých vlastních otázkách. Při nich je třeba zvážit podíl zodpovědnosti, která nám patří. Inscenace se týká pocitu viny a hledání subjektu, který by naplnil naše touhy, přání a sny o svatosti. 

„Pohyblivé obrazy, jež se zabývají tím, co patří světu, a co patří duši, jsou propojeny tragikomickým charakterem kněze. Tato průvodní postava uvažuje o svých jistotách a pochybnostech, jež ji nutí přijímat své povolání. Osoby, s nimiž se setkává, jsou skutečné, nebo žijí pouze v jeho představách? Čí je vědomí a čeho se týká? Svaté puzzle!“ nastínil formu inscenace a některé její otázky produkční Divadla hudby Petr Dvořák.

Pro scénu je vyžadováno neodpustitelné, ale elegantní ničení, rozpad a zmatek. Za toto zničení nenesou aktéři samotní žádnou zodpovědnost, ale je výsledkem nepřetržitě pracujícího zařízení, jež katastrofu neodvratně přitahuje. Inscenace fyzického divadla se věnuje vlastnímu uvědomění, dobrému i špatnému svědomí a poznání sebe sama.

Lístky si můžete koupit ZDE.

Námět, režie a choreografie: Pierre Nadaud 
Tvorba a interpretace: Tomáš Janypka, Silvie Kudelová, Jazmína Piktorová, Ekaterina Plechková, Michal Nagy
Asistent režie: Marie Svobodová
Light design: Pavla Beranová, Luboš Zbranek
Kostýmy: Jana Tkáčová
Produkce: Anna Kloudová, Ján Balaj 
Grafika: Hana Čichoňová
Inscenace La Part des Choses vznikla v roce 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna a SE.S.TA (Centrum choreografického rozvoje).