AKTUALITA| 14. 11. 2014 Při příležitosti 25. výročí pádu komunismu připravilo Muzeum umění Olomouc díky spolupráci s Kulturním institutem Google online výstavu fotografií olomouckého fotografa a pedagoga Univerzity Palackého Petra Zatloukala...

Výročí pádu komunismu připomínáme online výstavou fotografií Petra Zatloukala

AKTUALITA| 14. 11. 2014

Při příležitosti 25. výročí pádu komunismu připravilo Muzeum umění Olomouc díky spolupráci s Kulturním institutem Google online výstavu fotografií olomouckého fotografa a pedagoga Univerzity Palackého Petra Zatloukala. Na webové stránce Kulturního institutu  (ZDE) si lze prohlédnout ukázky z jeho slavného cyklu Gaudeamus, který vznikal během dramatických listopadových událostí roku 1989 v Olomouci. Muzeum umění se tak připojilo k dalším čtyřem českým institucím, které virtuálními expozicemi, prostřednictvím zvuku, videí a fotografií, připomínají příběhy Sametové revoluce a její hrdiny.

Zatloukalův cyklus vznikal do listopadu 1989 do února 1990 a jeho stěžejní část dokumentuje tzv. okupační stávku studentů Filozofické fakulty Univerzity Palackého. „Tehdy jsem snad poprvé a naposled v životě zažil naprosté splynutí s fotoaparátem, měl jsem pocit, že fotím přirozeně a samozřejmě, tak jako dýchám. Musel jsem se vyjadřovat focením, potřeboval jsem zachytit všechno, co se dělo. Vědomí pospolitosti, příval nových informací a rychlý spád událostí vytvářely neopakovatelnou atmosféru. Dodnes si dokážu navodit pocit, který jsem tehdy zažíval, a dodnes ho nic nepřekonalo,“ vzpomněl na dobu plnou emocí Zatloukal, který nyní vede ateliér fotografie při Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Olomoucké muzeum využilo možnost online výstavy vůbec poprvé, dosud spolupráci s Kulturním institutem Google využilo výhradně k prezentaci zhruba 40 sbírkových předmětů. „Projekt Google sledujeme s velkým obdivem již od jeho vzniku. O to větší je pro nás pocta, že jsme k tomuto projektu byli přizváni. Spravujeme zhruba 180 tisíc sbírkových předmětů, což nás řadí mezi nejvýznamnější instituce u nás, a domníváme se proto, že máme co nabídnout a že naše unikáty internetové uživatele potěší a zároveň je přivedou do muzea,“ uvedl ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Kromě Muzea umění Olomouc připomínají virtuálními výstavami výročí 25 let od pádu komunismu Muzeum Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech, Knihovna Václava Havla, Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Muzeum policie České republiky, ale také muzea a instituce ze Slovenska, Maďarska a Polska.

Kulturní institut Google pomáhá díky moderním technologiím partnerům v oblasti kultury zveřejnit svoje umění, archivy, kulturní dědictví a další materiál online. Cílem je zvýšit rozsah a objem materiálu z kulturního světa, který je k dispozici pro lidi prostřednictvím internetu, a tím přiblížit přístup k umění, kultuře a zachovat je pro budoucí generace.