AKTUALITA: 01 03 2023 V pondělí 24. dubna se znovu otevře Arcidiecézní muzeum Olomouc a s ním i naše nová stálá expozice Zde se nacházíte a právě ji už v březnu uvede cyklus komponovaných večerů, které vás seznámí s olomouckým pravěkem, středověkem a novověkem.

AKTUALITA: 01 03 2023

V pondělí 24. dubna se znovu otevře Arcidiecézní muzeum Olomouc a s ním i naše nová stálá expozice Zde se nacházíte | Svatováclavské návrší v proměnách staletí, a právě ji už v březnu uvede cyklus komponovaných večerů, které vás seznámí s olomouckým pravěkem, středověkem a novověkem.

Miroslav Kindl, vedoucí Arcidiecézního muzea a autor nové stálé expozice, se během těchto večerů společně s odborníky z Univerzity Palackého zaměří na kulturně-historické přiblížení jednotlivých etap našich dějin.

 „Například s archeoložkou Pavlínou Kalábkovou se už 8. března zaměříme na pravěk. Nepůjde však o klasickou přednášku, vybereme ukázky z historických filmů jako je Boj o oheň či Osada havranů, ty pak společně okomentujeme a jejich příběh doplníme v souvislostech,“ prozrazuje Kindl.

Ve čtvrtek 16. března se pak zaměří na olomoucký středověk. „Budeme chtít publiku přiblížit středověkou každodennost, duchovními hodnoty a uvažování o univerzu. Důležitým prostředkem budou opět vybrané scény z filmů Jméno růže, Údolí včel, Sedmá pečeť či Marketa Lazarová,“ dodává Kindl.

Poslední část cyklu se pak uskuteční ve středu 29. března a návštěvníkům přiblíží novověk. „I tentokrát budeme chtít provést posluchače různými vrstvami raně novověké společnosti od dvorského života, spojeného s řadou nákladných a neopakovatelných festivit a slavností, přes život ve městě za hradbami až po odlehlé horské vesnice a samoty naplněné mysticismem a často stižené čarodějnickými procesy“ prozrazuje Kindl. Příběh večera pomohou utvářet vybrané scény z filmů jako Tři mušketýři, Král tančí, Poslední údolí, Kladivo na čarodějnice či Ďáblova past.