Zemřel výtvarník Miroslav Koval

AKTUALITA: 17 06 2022 S hlubokou lítostí vám musíme oznámit, že ve středu 15. 6. zemřel kurátor Galerie Jiřího Jílka a mimořádný výtvarník pan Miroslav Koval.
Ve věku 77 let zemřel ve středu kurátor Galerie Jiřího Jílka a mimořádný výtvarník pan Miroslav Koval. Neodmyslitelně patřil i se svou ženou Anežkou k regionu Šumperska. V loni nám v rozhovoru s kurátorkou MUO Šárkou Belšíkovou oba přiblížili nejen svou tvorbu, ale také dlouholetou organizační činnost ve zmíněné Galerii Jiřího Jílka v Šumperku. Zavzpomínejte s námi na tuto mimořádnou osobnost poslechem tohoto rozhovoru:
Muzeum umění Olomouc · Anežka a Miroslav Kovalovi | Okna na sever
Miroslav Koval se narodil 26. listopadu 1944 v Havlíčkově Brodě. Jeho rodiči byli Marie, rozená Vlčková, a Josef, původním příjmením Katzer – po válce se totiž rozhodl přejmenovat. Do roku 1946 žila rodina v Humpolci a pak se kvůli otci, jenž pracoval u soudu, přestěhovali do Litoměřic. Jeho rodiče byli v 50. letech poslání do vězení a Miroslav se svým bratrem nakonec skončili v dětském domově. Domů se vrátil až po amnestii roku 1960 a propuštění matky z vězení. V Litoměřicích Miroslav Koval absolvoval učební obor lučebník chemických provozů, poté si při zaměstnání v Kaučuku Kralupy nad Vltavou a v litoměřickém pivovaru udělal večerní maturitu. V roce 1965 složil přijímací zkoušky na pražskou AVU, kde diplomoval v roce 1971. Na škole se seznámil s budoucí manželkou Anežkou, s níž se po ukončení AVU přestěhoval do Sobotína u Šumperka. Deset let spolupracoval s jejím otcem, sochařem Jiřím Jílkem; přežíval jako svobodný umělec. Od roku 1994 působil jako kurátor v šumperské Galerii Jiřího Jílka. Více o jeho životním příběhu se dozvíte na stránkách Paměti národa.