AKTUALITA | 3. 11. 2021
Právě nám přišla smutná zpráva, ve věku 78 let včera zemřel profesor Ivo Hlobil, historik umění, vědecký pracovník Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, emeritní profesor Katedry dějin umění FF UP v Olomouci a blízký spolupracovník Muzea umění Olomouc.
Ivo Hlobil byl jedním z nejvýznamnějších představitelů oboru dějin umění v České republice a patřil k nejrespektovanějším českým historikům umění v mezinárodním měřítku. K výsledkům jeho dlouholeté činnosti je nutno započítat nejen špičkové odborné publikace a teoretické výstupy, ale též zásadní podíl na výchově několika generací historiků umění a praktický přínos pro památkovou péči a fungování vědeckých infrastruktur.
„Váženého pana profesora jsem si jako jeho žák a později i kolega nesmírně vážil nejen po odborné, ale i lidské stránce. Byl pro mne zcela přirozenou autoritou a ztělesněním toho nejlepšího z našeho oboru. Jeho odchod jsem přijal s hlubokým zármutkem. A to i vzhledem k tomu, že jsme před krátkým časem zahájili společný vědecký projekt věnující se architektuře olomouckého Zdíkova paláce. Tuto práci dokončíme a věnujeme ji panu profesoru Ivo Hlobilovi,“ řekl ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.
Vlastním polem vědeckého zaměření Iva Hlobila bylo evropské umění středověku a rané renesance. K zásadním Hlobilovým počinům patří jím realizované výstavy středověkého umění. Na prvním místě je třeba zmínit velkolepou přehlídku Od gotiky k renesanci: Výtvarná kultura Moravy a Slezska 1400–1550 (Brno, Olomouc, Opava 1999), která v daném rozsahu poprvé ukázala pozdně středověké kulturní bohatství Moravy a českého Slezska a byla doprovozena monumentálním pětidílným vědeckým katalogem. Výstava byla následujícího roku úspěšně reprízována v Palazzo Venezia a stala se tak vůbec první velkou přehlídkou staršího českého umění v Římě. Na dalších důležitých výstavách Ivo Hlobil intenzivně spolupracoval s Muzeem umění v Olomouci (Gotické madony na lvu, 2014). Více o profesoru Hlobilovi se dozvíte ZDE.