AKTUALITA | 10. 1. 2018 Dva roky od smrti Davida Bowieho mu vzdává poctu svou novou písní skupina TAK CO? Jejími členy jsou hned dva zaměstnanci Muzea umění Olomouc – David Hrbek a Petr Votoček. Klip k písni pak vytvořila jejich kolegyně z muzea Lenka Trantírková.

AKTUALITA | 11. 1. 2018

Legendární hudebník David Bowie zemřel 10. ledna 2016 pouhé dva dny po vydání alba Blackstar. Nyní mu svou písní s názvem Bowiemu vzdává hold olomoucká skupina TAK CO? Jejími členy jsou také dva zaměstnanci Muzea umění Olomouc David Hrbek a Petr Votoček.

„Cítili jsme, jako bychom přišli o někoho velmi blízkého. Jeho smrt před dvěma lety nás v kapele zasáhla víc než odchod třeba Prince nebo Leonarda Cohena či spousty dalších muzikantů tentýž rok. Dlouho jsme však nebyli schopní najít k písni správný klíč,“ řekl pro server iDnes.cz baskytarista a lektor edukačního oddělení MUO David Hrbek.

Kapela si tak dala od skládání holdu svému hudebnímu vzoru pauzu. Loni v létě se k nápadu úspěšně vrátila a přišel také zlomový verš „Je to tak těžký – nebejt tvůj otisk, když pořád jenom ukazuješ do mě“.

„Nakonec vznikla koláž pocitových obrazů, v nichž mluvíme sami za sebe, ale občas se tam objeví krátké pasáže, v nichž jako by mluvil sám Bowie. Od začátku jsme se báli prvoplánovosti a doufáme, že jsme se jí vyhnuli,“ dodává Hrbek.

Videoklip, který novou píseň doprovází, nese v sobě další stopu Muzea umění. Vytvořila jej totiž během vánočních svátků lektorka edukačního oddělení Lenka Trantírková.

Autorem hudby je Marcel Harvánek, text napsal David Hrbek. Píseň byla natočena začátkem října ve studiu pražského Švandova divadla.

Více o písni se dozvíte v reportáži České televize v čase 7:07 ZDE.