AKTUALITA: 28 07 2022 XY 2022, společný projekt olomouckých nezávislých galerií, opět míří do Galerie 9:16pm (obrazovky u vstupu do Muzea umění). Divákům představí od 29. července do 20. srpna dílo Kamily Müllerové Za. 
XY 2022
Kamila Müllerová: Za

29 07 – 20 08 2022
Otevřeno denně 21:16–24:00

28. července 2022, v den akce XY 2022 – procházka výstavami bude videoinstalace k vidění již od 16 hodin.

AKTUALITA: 28 07 2022

Dnes již kultovní akce XY Olomouc každoročně Olomoučanům představuje současnou tvorbu výtvarných umělců z vybraného města. Letos proběhne po sedmé a tentokrát se soustředí na Plzeň.

Návštěvníci putují v průběhu odpolední kolektivní procházky výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce, kde se setkávají s nejrůznějšími způsoby prezentace současného umění. V každém prostoru proběhne zahájení nové výstavy. Celkem XY představí tvorbu zhruba třiceti umělců a umělkyň, kteří se v Plzni narodili, nebo zde žijí či tvoří. Všichni buď absolvovali, nebo stále studují Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara. Procházka je specifická svou atmosférou, k průvodu návštěvníků se může každý na potkání připojit.

Muzeum umění, respektive zdejší Galerie 9:16pm pak představí Kamilu Müllerovou a její projekt Za.

Učili mě být tiše v lese. „Neruš zvěř.“ Jak kdyby i jelen v říji byl tiše, jak kdyby ptáci byli tiše, jak kdyby snad celý les byl tiše. Jak kdyby mě chtěli učit, že nejsem jednou z nich, těch co v lese nechovaj se tiše, součást země. Žijeme v době, kdy máme strach. Strach, že země umírá, že nám umírá pod nohama. Umíráme my, my jsme ona. Žijeme v době, kdy máme strach, a tak bijeme na poplach. Ale já se nechci bát a nechci děsit dav. Nechci zemi ukazovat slabou a nemocnou. Není nemocná, je všemocná. Chci se do ní znovu zamilovat, chci se odnaučit, že já nejsem ona. A chci, aby ji znovu miloval i dav. Aby se už nebál, ale věděl. Dívej se. Dívej se za. Matka zem. Ty jsi dítě.

Více ZDE