AKTUALITA | 27. 4. 2016 Včerejší vernisáž otevřela výstavu fotografií Martina Wágnera Kde začíná Evropa. S tímto cyklem získal na fotografické soutěži Czech Press Photo 2012 první místo v kategorii Každodenní život. Na výstavu autor vybral z více než čtyřicet tisíc snímků kolekci sta fotografií, z ní pak kurátorka Štěpánka Bieleszová dvacítku vystavených v kavárně Amadeus.

AKTUALITA | 27. 4. 2016

Včerejší vernisáž otevřela výstavu fotografií Martina Wágnera Kde začíná Evropa. S tímto cyklem získal na fotografické soutěži Czech Press Photo 2012 první místo v kategorii Každodenní život. Na výstavu autor vybral z více než čtyřicet tisíc snímků kolekci sta fotografií, z ní pak kurátorka Štěpánka Bieleszová dvacítku vystavených v kavárně Amadeus.

„Možná se nejedná o nejlepší záběry, ale jsou to snímky, které nejlépe tvoří soubor, nejvíce zapadají do výstavy,“ vysvětlil fotograf. Wágnerovi nejde o zpravodajství a nesnaží se postihnout všechny charakteristiky nedozírné šestiny souše. 

Martin Wágner se o Rusko zajímá od dětství. „Už ve třinácti letech navštívil Podkarpatskou Rus, později, od sedmnácti let jezdil sám na Ukrajinu, do Ruska a do dalších zemí. Procestoval mimo jiné Sibiř a Dálný Východ,“ uvedla Bieleszová. Fotografoval v místech bývalých gulagů, na transsibiřské magistrále, v prastarých sibiřských komunitách, poznal pastevce sobů i lovce velryb na Čukotce, fotil lov kachen na Ankaře, vulkanology na Kurilských ostrovech.

„Když mi bylo sedmnáct a začal jsem jezdit na východ. Každá cesta byla neuvěřitelná poznáním nových lidí, nových zkušeností i sebe sama,“ vzpomíná Wágner. Do Ruska zamířil již na 34 cest. „Pokud Rusko považujeme za Evropu, tak začíná na Čukotce, pokud ne, tak Evropa začíná někde u Užhorodu,“ řekl. Podle něj je Rusko obrovská, ale globalizovaná země. Všichni čtou stejné noviny, poslouchají stejné rádio a sledují stejnou televizi. Také jedí stejné potraviny a bydlí ve stejných panelácích ze 70. let. „Z tohoto pohledu se považují za Evropany,“ dodal.

Pražský rodák Martin Wágner (*1980) je absolventem opavského Institutu tvůrčí fotografie. Uspořádal řadu samostatných výstav v Česku i v zahraničí včetně Moskvy, Nižního Novgorodu, Jekatěrinburgu nebo Sachalinu. Výstava Kde začíná Evropa bude v kavárně Amadeus přístupná do 26. června.