25 02 2015
13. 6. – 28. 10. 2007

13. 6. – 28. 10. 2007
Muzeum moderního umění | Trojlodí

Olomouc, Prostějov, Přerov, Jeseník, Teplice nad Bečvou, Lutín, Hranice, Lipník nad Bečvou, Velký Týnec, Háj u Mohelnice, to jsou města a obce, do nichž je možné podniknout výlet na výstavě a s doprovodnou knihou Slavné vily Olomouckého kraje. Svoje stavby zde zanechali jak architekti zvučných jmen, tak mnozí dnes málo známí, přesto však pozoruhodní tvůrci. O olomoucké vile Primavesi, která byla již na počátku 20. století obdivována jako ztělesnění moderního životního stylu a jejíž stěny zdobila plátna Gustava Klimta, vědí mnozí. Málokdo však tuší, že její autoři projektovali i pro další moravská a slezská města, například pro Jeseník a Prostějov. Na základě nedávné série výstav v Evropě zakončené v New Yorku se dnes světové proslulosti těší dílo Lubomíra Šlapety, naopak neméně krásné stavby manželů Elly a Oskara Oehlerových teprve čekají na zhodnocení. Stejně jako soubor obydlí šumperských či olomouckých podnikatelů 19. století nebo výkvět prostějovského funkcionalismu.

Příběhy vil a vůbec rodinného bydlení v rámci Olomouckého kraje představuje vzrušující mozaiku osudů umělců i jejich zákazníků, nezřídka naplněnou tvůrčím entuziasmem a hledáním, mnohdy však také končící tragickým dovětkem. Jsou to příběhy rozpjaté mezi obydlími co nejvíce otevřenými ven, do zahrad, s prosklenými stěnami a střešními terasami, ale naopak také příběhy o hledání bezpečných útočišť za pevnými zdmi. Jsou to příběhy rozestřené mezi vlivy britskými, severoamerickými, francouzskými, německými a zejména charakteristicky středoevropskými. Jsou to mikropříběhy, dodnes inspirativní svými pokusy organizovat život rodiny, ale na druhé straně také vytvářet domov jako otisk osobitosti jeho obyvatel. Výstava, soustředěná na období od poloviny 19. století do současnosti, představí velké množství ať již dobové nebo současné dokumentace (kresby, plány, fotografie, modely, nábytek).

K vydání publikace spojili své síly umělecká agentura FOIBOS, Muzeum umění Olomouc, Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště v Olomouci.