Piaristé na Moravě a ve Slezsku
Řád chudobných řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol se ustavil v Římě v letech 1621–1622 zásluhou španělského kněze Josefa Kalasanského. Hlavním posláním piaristů, jak jsou členové řádu nazýváni, bylo poskytovat bezplatné vzdělávání mladým lidem. První kolej mimo vlastní Itálii vznikla v jihomoravském Mikulově již v roce 1631 a během 17. a 18. století došlo na Moravě a ve Slezsku k založení dalších 10 stálých kolejí a rezidencí. Každá z těchto fundací bude představena formou obrazového panelu dokumentujícím současný stav. Piaristé se usazovali především v menších nekrálovských městech, neboť větší lokality již dříve zaujali jezuité. Přítomnost kleriků znamenala pro obyvatele daných míst možnost získat základní i střední vzdělání, neboť při každé koleji fungovala škola s bezplatnou výukou. Během desetiletí jimi prošla piaristickými ústavy řada významných osobností – mj. olomoucký arcibiskup Theodor Kohn, československý prezident Tomáš Masaryk či vědec Jan Evangelista Purkyně.
Výstava proto přirozeně představí artefakty spojené s provozem škol, jako jsou učebnice nebo vědecké přístroje, dále bude možné spatřit portréty fundátorů jednotlivých kolejí – biskupy olomoucké Františka z Dietrichsteina, Jakuba Arnošta z Lichtensteinu-Castelcorna nebo měšťana Josefa Georga Zechu. Podobu jednotlivých míst ukáží vybrané plány a fotografie, vybavení pak dokumentují kresby oltářů, pečetidla, relikviáře, postavníky nebo liturgické předměty a oděvy. Z velkého množství vystavených exponátů lze zmínit alespoň renesanční deskový obraz Panny Marie a hodinový věžní stroj zapůjčené z Moravské Třebové. Zápůjčky přislíbily Národní ústav lidové kultury ve Strážnici, Muzeum Moravská Třebová, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Muzeum v Bruntále, Vlastivědné muzeum Jesenicka, Vlastivědné muzeum Kyjov, Muzeum Novojičínska, Regionální muzeum v Mikulově, římskokatolické farnosti Bruntál, Kyjov, Lipník nad Bečvou, Příbor a Strážnice.
Ukázka z katalogu ZDE
Piaristé na Moravě a ve Slezsku. Průvodce po lokalitách
Čtenářům katalogu a návštěvníkům expozice tak nabízíme možnost seznámit se s působením řádu chudých řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol, stručně piaristů, na území historických krajin Moravy a Slezska.
VÝSTAVA: Piaristé na Moravě a ve Slezsku
VERNISÁŽ: 29 06 2022 v 16.30
TRVÁNÍ: do 02 10 2022
MÍSTO: Arcibiskupský zámek Kroměříž, Galerie
AUTOR, KURÁTOR: Miroslav Myšák
GRAFICKÝ DESIGN: Petr Šmalec, Vladimír Vaca
OŠETŘENÍ A PŘÍPRAVA EXPONÁTŮ: Libuše Vybíralová, Jana Mojžišová
INSTALACE: Jiří Miláček, Daniel Opletal, Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář
PŘEKLAD: Daniel Řezníček, Ashley Davies