Ke cti a slávě Boha nejlepšího a největšího: Jiří Jindřich z Mayerswaldu (1676–1747) – kanovník a mecenáš olomoucké katedrály

Kanovník a posléze děkan (od roku 1741) staroslavné olomoucké metropolitní kapituly Jiří Jindřich z Mayerswaldu byl bezesporu mimořádnou osobností duchovního i společensko-kulturního života barokní Olomouce. „Své kněžské poslání propojoval s intelektuální erudicí i diplomatickou obratností. Vynikal výjimečným kulturním rozhledem a vkusem, byl vášnivým sběratelem, a především štědrým mecenášem. Na podporu umění a liturgie neváhal věnovat nemalé finanční prostředky a s jeho jménem byl spojen ambiciózní projekt barokizace interiéru katedrály, který ji proměnil v prostor plný barev, zlata a drahocenných materiálů,“ připomíná autorka výstavy Helena Zápalková.
Na postupném vybavování oltářů zhotovených ze salcburského mramoru se přitom podíleli převážně místní umělci, s nimiž Mayerswald sám jako kanovník kustos přímo komunikoval. Byli mezi nimi například malíř Jan Kryštof Handke, sochaři Filip Sattler, Ondřej Zahner a Jan Antonín Richter nebo zlatník Wolfgang Rossmayer.
Interiér katedrály byl na konci 19. století výrazně neogoticky přestavěn a většina barokních oltářů našla nové umístění ve farních kostelech v Penčicích, Zvoli nebo Náměšti na Hané, kde se oltáře dochovaly částečně i s původní výzdobou. „Přímo v katedrále si ovšem svou barokní podobu dodnes uchovaly interiéry obou bočních kaplí přisazených k jižní zdi katedrály, zasvěcené sv. Stanislavovi a Panně Marii Loretánské,“ upozorňuje Helena Zápalková.
Na letním výstavním programu v kryptě katedrály se již tradičně podílí Muzeum umění Olomouc ve spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého a Římskokatolickou farností sv. Václava v Olomouci.
K výstavě vychází ve Vydavatelství Univerzity Palackého bohatě ilustrovaná publikace, kterou lze zakoupit mj. přímo v expozici v kryptě katedrály. Čtenáře seznámí s Mayerswaldovým životem, církevní kariérou, mecenátem i sběratelstvím. Připojený katalog exponátů pak vedle obou zmiňovaných kaplí přináší hmatatelné svědectví o povaze Mayerswaldova odkazu. Ten kanovník věnoval nejen „ke cti a slávě Boha největšího a nejlepšího“, jak sděluje pamětní nápis na jím fundovaném oltáři poutního chrámu v Dubu nad Moravou, ale také kultivaci prostoru, společnosti a v neposlední řadě samotné lidské duše.
Ke cti a slávě Boha nejlepšího a největšího
Jiří Jindřich z Mayerswaldu (1676–1747), kanovník a mecenáš olomoucké katedrály
- TERMÍN: 26 06 – 14 09 2025
- VERNISÁŽ: 26 06 v 18:45
- MÍSTO: krypta katedrály sv. Václava v Olomouci
- AUTORKA A KURÁTORKA: Helena Zápalková
- ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: Martin Fišr, Jitka Jonová, Antonín Kučera, Radek Martinek, Ondřej Žák
- GRAFICKÉ ŘEŠENÍ: Vladimír Vaca
- POŘADATELÉ:
- Univerzita Palackého v Olomouci – Cyrilometodějská teologická fakulta
- Římskokatolická farnost sv. Václava Olomouc
- Muzeum umění Olomouc
- ZÁŠTITA: Záštitu k výstavě udělil J. E. Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský
Výstava i katalog jsou výstupem z projektu Sakrální objekty: prezentace, péče a zhodnocení (DH23P03OVV069) financovaného z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity léta 2023 až 2030 (NAKI III), jehož řešitelem je Univerzita Palackého v Olomouci (Cyrilometodějská teologická fakulta).
OTEVÍRACÍ DOBA:
červenec, srpen: středa–sobota 10:00–13:00 14:00–17:00 / neděle 14:00–17:00
V ostatní dny je výstava přístupná po předchozím objednání na tel. 731 402 036
VSTUP NA VÝSTAVU JE ZDARMA