VÝSTAVU POSTVÁTNÉ UMĚNÍ V NESVATÉ DOBĚ ČEKÁ REPRÍZA V MARIÁNSKÉ TÝNICI
Už od pátku budou moci poznat návštěvníciMuzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici sakrální umění, které vznikalo v jednačtyřicetiletém období komunistické totality. Na Plzeňsko se totiž stěhuje úspěšná výstava Muzea umění Olomouc Posvátné umění v nesvaté době.
Výstavní projekt ověnčený cenami olomouckého kraje a Glorií musaealis poukazuje na díla vzniklá v klimatu a čase cílené ateizace společnosti a mnohdy krutých restrikcí. „Přesto se někdy podařilo realizovat v kostelích kvalitní a moderní výtvarná díla, která přinášela mezi klasické formy projevy současného a moderního vnímání umělce druhé poloviny 20. století. Za jednotlivými díly stály příběhy odvahy, zaujetí a obětavosti osobností zadavatelů, kněží jednotlivých farností, realizátorů a umělců,“ připomíná spoluautor výstavy Ivo Binder.
„Výstava v Mariánské Týnici bude sice do počtu exponátů menší, ale zato v ní přibydou zcela nová dosud nevystavená díla. Výstava navíc získá přidanou hodnotu barokní architektury J. B. Sanitního, v jejíž prostorách bude instalována,“ doplňuje kurátorka MUO Šárka Belšíková.
Výstavu zahájí na noc kostelů 7. června 2024 biskup plzeňský Mons. Tomáš Holub, který nad ní převzal také záštitu. Během zahájení zazní Truverská mše skladatele Petra Ebena s textem Zdeny Lomové. Výstavu si budou moci návštěvníci prohlédnout v prostorách poutního kostela Zvěstování Panně Marii a v refektáři bývalého cisterciáckého probošství do 8. září 2024.