AKTUALITA | 31. 1. 2017 Výrobu ručního papíru si mohli v sobotu v Muzeu moderního umění vyzkoušet návštěvníci workshopu s Julií Kačerovskou.

AKTUALITA | 31. 1. 2017

Výrobu ručního papíru si mohli v sobotu v Muzeu moderního umění vyzkoušet návštěvníci workshopu s Julií Kačerovskou. Absolventka brněnského Ateliéru papír a kniha a jedna z  autorek výstavy Fenomén Ateliér papír a kniha se věnovala čtrnácti nadšeným účastníkům dílny a ukázala jim dva způsoby vzniku ručního papíru: prostým čerpáním papírové hmoty a jejím přímým naléváním na síto.

„Při čerpání papíru se nabírá z vany na síto papírová hmota, kterou z devětadevadesáti procent tvoří voda. Při doplňování se rozmixuje na kaši libovolná papírová materie, od novin až po krepový papír nebo i plata od vajec a ta se spojí s troškou tapetovacího lepidla. Lze tak vytvářet různobarevné papíry,“ popsala postup lektorka Míša Soukupová.

Ještě než se účastníci workshopu pustili do tvůrčí práce, Julie Kačerovská je provedla výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha. „Ukázala jim všechny objekty z ručního papíru, například svůj ruční papír vyrobený z  bankovek určených ke skartaci,“ doplnila lektorka, která pro workshop zajistila větší část potřebného vybavení. „Síta a mixery si ale Julie přivezla z Brna,“ dodala.

Víkendový workshop vyvolal mimořádný zájem. Tvůrčí dílny se zúčastnilo čtrnáct lidí, ale bezmála stejný počet musela Soukupová odmítnout. „Mrzí mě to, ale kapacitně by se to nedalo zvládnout a ani vybavení jsme neměli v takovém množství. Zájemci ale mohou vybírat z dalších, taky atraktivních workshopů,“ uvedla Soukupová. Například v sobotu 18. února se v Arcidiecézním muzeu koná workshop s umělkyní Veronikou Doutlíkovou, která ve své tvorbě experimentuje s tzv. teplocitnou koláží, tedy s využitím žehličky při práci s papírem.

Foto: Tereza Hrubá