AKTUALITA | 22. 1. 2019 Muzeum umění Olomouc získalo přes půl miliardy korun na stavbu budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). V pondělí tuto investici schválila vláda společně s dalšími šestnácti projekty.

AKTUALITA | 22. 1. 2019

Muzeum umění Olomouc získalo přes půl miliardy korun na stavbu budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO). V pondělí tuto investici schválila vláda společně s dalšími šestnácti projekty, mezi nimiž je například obnova pražské Invalidovny či vybudování muzea železnice a retro techniky na Masarykově nádraží v Praze. 

„Rozhodnutí vlády, kterým byla schválena dokumentace programu Péče o národní kulturní dědictví, se definitivně otevírá cesta k tomu, aby Muzeum moderního umění mohlo zahájit stavbu Středoevropského fóra Olomouc,“ potvrdil ministr kultury Antonín Staněk.

Vláda uvolnila na péči o národní kulturní dědictví celkem 7,873 miliardy korun. Z toho poputuje 593 milionů korun právě na stavbu SEFO. Od roku 2007, kdy vznikla idea na zřízení galerie moderního středoevropského umění, je to poprvé, kdy má skutečně garantované finanční prostředky. „V letech 2019 a 2020 může muzeum čerpat peníze na přípravné práce včetně architektonické soutěže,“ doplnil ministr Staněk.

Nová budova nabídne kromě výstavních prostor pro umělecká díla z celé střední Evropy také potřebné zázemí pro chod muzea – především větší depozitáře pro stále se rozrůstající sbírky či novou knihovnu a studovnu. „Pro nás je to obrovský posun, zadostiučinění a velký úkol do následujících let. Čekali jsme na to dlouho a uděláme vše pro to, aby SEFO stálo. Přístavbu nezbytně nutně potřebujeme,“ přivítal přidělení peněz ze státního rozpočtu ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup s tím, že velký dík patří vládě i ministrovi kultury Antonínu Staňkovi.

Muzeum umění Olomouc nyní ve spolupráci s ministerstvem kultury chystá novou architektonickou soutěž na návrh budovy SEFO. „Připravujeme výběrové řízení na administrátora, zabýváme se složením soutěžní poroty a především přípravou zadávacích podmínek,“ doplnil mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal.

 

VLÁDA SLÍBILA PENÍZE NA STAVBU SEFO. MUO VYPÍŠE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ | TV Morava

Vznik Středoevropského fóra v Olomouci je zase o krok blíže realitě. Vláda totiž schválila klíčovou dotaci na jeho stavbu, podpoří ji částkou téměř 600 miliónů korun. Muzeum umění tak v současné době připravuje architektonickou soutěž. V nové budově vzniknou jak výstavní prostory pro umělecká díla z celé střední Evropy, tak i potřebné zázemí pro chod Muzea.