AKTUALITA | 29. 3. 2019 Už dnes odpoledne začíná v Uničově pětačtyřicátý ročník filmového festivalu Mladá kamera a hned v jeho úvodu diváci zhlédnou všechny tři snímky, které na podzim vznikly během muzejního projektu VARY(ACE).

AKTUALITA | 29. 3. 2019

Už dnes odpoledne začíná v Uničově pětačtyřicátý ročník filmového festivalu Mladá kamera a hned v jeho úvodu diváci zhlédnou všechny tři snímky, které na podzim vznikly během našeho projektu VARY(ACE).

Návštěvníci se tak mohou už od 16.35 těšit na snímky Guru, VáclavSundáme to celý, které jsou zařazeny v nesoutěžní části festivalu.

Mladá kamera Uničov představuje krátké filmy autorů do 30 let, kam spadají i tvůrci, kteří se zapojili do unikátního projektu VARY(ACE). Nejmladším účastníkem projektu byl šestnáctiletý Daniel Dandula, který natočil podle scénáře svého otce snímek Guru s herci Janem Dolanským a Petrou Špalkovou. 

„Pro mě byly VARY(ACE) určitě obrovskou příležitostí vyzkoušet si práci s těmi nejlepšími v oboru. Byla to pro mě obrovská zkušenost. Už jen ukočírovat dvanáctičlenný štáb,“ přiznal mladý režisér.

Pavel Liška a Miroslav Krobot ztvárnili hlavní hrdiny snímku Sundáme to celý z dílny studentů JAMU Štěpána Vranešice a Michaela Sodomky. „Určitě bychom do tohoto projektu šli znovu. Bylo super, že jsme mohli na scénáři spolupracovat s panem Zelenkou, jehož rad byly k nezaplacení. Teď si mě aspoň ostatní váží, když ví, pro koho jsem psal,“ směje se scénárista Sodomka.

Uničovský festival představí i snímek Filipa Křivánka Václav, který je z této trojice nejvážnější. I v něm diváci uvidí Pavla Lišku, tentokrát však s Barborou Polákovou.

„Překvapilo mě, jak do scénáře Petr Zelenka skoro vůbec nezasahoval a jakým způsobem jsme potom jednotlivé repliky dál ještě na place interpretovali s Pavlem Liškou a Bárou Polákovou. Byla to opravdu zajímavá zkušenost,“ pochvaluje si Filip Křivánek.

Více o projektu VARY(ACE) ZDE.