AKTUALITA | 15. 12. 2015 Stylově nazdobený stromeček se nově objevil na výstavě československého a polského designu 60. let minulého století Dohnat a předehnat.

AKTUALITA | 15. 12. 2015

Stylově nazdobený stromeček se nově objevil na výstavě československého a polského designu 60. let minulého století Dohnat a předehnat.

 „Interiér bruselského pokoje obměňujeme pravidelně, tentokrát jsme chtěli pro návštěvníky muzea nabudit atmosféru Vánoc,“ vysvětlila kurátorka výstavy Klára Jeništová. 

Originální jsou dobové ozdoby včetně světelného řetězu a dobový je i balicí papír na dárcích. „Chtěli jsme ukázat typické Vánoce přelomu šedesátých a sedmdesátých let,“ dodala Jeništová. Právě podle balicího papíru bylo tehdy možné už předem rozeznat, co bude uvnitř. Balicí papír si každé družstvo nebo podnik vyráběly vlastní a zboží se balilo přímo v obchodech. 

„Všechny rekvizity jsou autentické po babičce autora výstavy Jiřině Polanecké z Prahy. Její Vánoce byly každoročně stejné,“ uvedla Jeništová.

Baňky pocházejí z českých skláren a díky ručnímu malování je každý kus vlastně originálem. Jak Jeništová upozornila, tehdy se na trhu jiné než české ozdoby ani nevyskytovaly. 

Stromeček zůstane v expozici minimálně do Tří králů. Pokud by vydržel déle, bude v ní až do konce výstavy, tedy do 24. ledna. 

Další menší stromeček je ve výloze muzea, která na výstavu Dohnat a předehnat s bruselským pokojíčkem upozorňuje. Za zmínku určitě stojí jeho výzdoba – ručně vyráběné řetězy z alobalu.

Chcete si své dárky zabalit do retro papíru? Stáhněte si balicí papíry pod článkem, v sekci Ke stažení!