AKTUALITA | 1. 2. 2019  Jeden z klenotů obrazové sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů, obraz Anglický král Karel I. a jeho žena Henrietta Marie od Anthonise van Dycka (1599–1641) je v současnosti zapůjčen do turínského Musei Reali na výstavu Van Dyck. Dvorský malíř.

AKTUALITA | 1. 2. 2019 

Jeden z klenotů obrazové sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů, obraz Anglický král Karel I. a jeho žena Henrietta Marie od Anthonise van Dycka (1599–1641) je v současnosti zapůjčen do turínského Musei Reali na výstavu Van Dyck. Dvorský malíř.

„Turínská výstava představí více jak padesát van Dyckových děl. Zaměřuje se na jeho práce pro nejrůznější královské a knížecí dvory, ať už janovský, nizozemský či dvůr anglického krále Karla I. Ten reprezentuje náš obraz,“ říká kurátor expozice Zámecké obrazárny Miroslav Kindl.

Podle něj je van Dyck jedním z nejlepších portrétistů v dějinách umění. „Byl to výborný pozorovatel, který dokázal zachytit portrétovanou osobou do její hloubky,“ dodává Kindl.

Osobnost Anthonise van Dycka je přímo s Turínem spjata. Během svého italského pobytu žil v Turíně a také tvořil pro turínský dvůr.

Nový rám

Na cestu do Itálie byl van Dyckův obraz Anglický král Karel I. a jeho žena Henrietta Marie vybaven novým historickým rámem. „Minulý rám kazil estetický dojem z celého obrazu, a tak jsme se rozhodli nahradit jej historickým rámem ze sbírek Arcibiskupství olomouckého, který byl přímo pro van Dyckův portrét upraven,“ prozradil Kindl.

Obraz i s novým rámem se do kroměřížské obrazárny vrátí na konci března a od začátku turistické sezony si jej budou moct opět prohlédnout návštěvníci kroměřížského zámku.

Kroměřížský portrét má v příběhu van Dyckova působení na anglickém královském dvoře zvláštní místo. Je to jeden z vůbec prvních obrazů, které Anthonis pro Karla I. namaloval a zároveň je to obraz, který byl určený do privátních místností královnina paláce. Není proto prvoplánově reprezentativní, ale skrývá v sobě i zvěst radostné lásky královského páru. Po popravě krále Karla I. v lednu 1649 byla jeho sbírka rozprodána v aukcích. Kroměřížský obraz získali obchodníci s uměním bratři Imstenraedové a v roce 1673 jej společně s množstvím jiných obrazů prodali olomouckému biskupovi Karlovi z Lichtensteinu-Castelcorna. 

VAN DYCK. PITTORE DI CORTE
Musei Reali Torino
16. listopadu 2018 – 17. března 2019