V podzemí katedrály objevili badatelé sarkofág biskupa Pavlovského

Dokumentace podzemí katedrály sv. Václava začala již loni, kdy průzkumná minisonda zaznamenala nejprve rozsáhlou, přes 40 metrů čtverečních velkou, podzemní kryptu pod hlavní lodí kostela a detailně zdokumentovala zbytky románského zdiva. Do lomené chodby vedoucí dále jižním směrem se však podařilo pouze nahlédnout.
Teprve přednedávnem bylo možné uskutečnit detailní průzkum lomené jižní chodby spolu s další hrobkou nacházející se na druhém konci. V ní se podařilo zdokumentovat větší množství pohřbů, včetně dvou cínových sarkofágů ze 16. století. Vědci se domnívají, že právě zde odpočívá arcibiskup Stanislav Pavlovský. Velké množství záběrů budou specialisté teprve zpracovávat.
románské zdivo
„Primárním cílem a účelem průzkumu bylo ověření technického stavu podzemí chrámu z hlediska statických poměrů, rizika zatopení spodní vodou či zasažení biologickými depozity, například dřevokaznými houbami,“ řekl geoinformatik Jiří Šindelář ze společnosti Naše historie, který zodpovídá za technickou část výzkumu.
Nadstavbově však výzkum přináší řadu poznatků z historie chrámu i širšího okolí. „Nejzajímavějším zjištěním z hlediska historie Svatováclavského návrší a potažmo celé Olomouce je exaktní potvrzení a zaměření románského kvádříkového zdiva v severozápadním rohu centrální krypty a také fakt, že hrobka biskupa Stanislava Pavlovského stále existuje a je v relativně dobrém stavu. Předpokládalo se totiž, že byla v minulosti zasypána nebo zalita betonem. Objevení a dokumentace dvou unikátních cínových schrán ze 16. století, z nichž jedna patří významnému olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému a druhá jeho otci, tak bylo velkým překvapením,“ uvedla vedoucí výzkumu, kurátorka Muzea umění Olomouc Simona Jemelková.
V kryptě pod hlavní lodí je podle ní uloženo větší množství novověkých pohřbů v polorozpadlých dřevěných rakvích. V některých případech se podařilo zdokumentovat i části osobní výbavy zemřelých. Nesmírně důležité je potvrzení existence románského kvádříkového zdiva v severozápadním rohu této rozsáhlé podzemní místnosti. „Znamená to, že až sem musela zasahovat původní románská krypta staršího kostela – románského předchůdce dnešní katedrály, nebo se může jednat o relikt původní pohřební komory knížecí rodiny z Olomouce (tzv. olomouckých Přemyslovců). Z historických pramenů je totiž známa lokalizace přemyslovské hrobky ‚pochováni byli uprostřed chrámu‘, což by na pozici románského zdiva v dnešní velké kryptě odpovídalo,“ sdělila Jemelková.
Rozpadlé rakve i cínové sarkofágy
Z velké krypty vede dlouhá podzemní chodba jižním směrem. Podle historických zpráv a starých kartografických dokumentů spojovala kryptu s hrobkou Pavlovských pod boční kaplí sv. Stanislava. Doposud však nebylo jisté, zda ještě hrobka Pavlovských existuje. Průzkum v roce 2024 ukázal, že chodba ústí do další větší podzemní místnosti. Proto se badatelé do podzemí olomoucké katedrály vrátili na počátku roku 2025 s cílem zdokumentovat stav hrobky pod jižní (boční) kaplí sv. Stanislava. Hrobka o půdorysu 26 metrů čtverečních je zaklenuta valenou klenbou, světlá výška je 2,2 metru a vrchol klenby se nachází 0,6 metru pod podlahou kaple. Nikde v podzemní místnosti nebylo zaznamenáno žádné statické porušení, ani stopy po zaplavení podzemí spodní vodou. Ve východní stěně je zdokumentováno původní větrací okno. Tento otvor také využili v minulosti dělníci při některé ze stavebních kampaní chrámu k tomu, aby se zbavili přebytečného stavebního rumu.
Uvnitř pohřební komory bylo větší množství rozpadlých dřevěných rakví. Nejlépe dochovaná je dřevěná truhla u východní stěny. Mezi prkny rozpadlé truhly bylo možné identifikovat kovovou autentiku (destičku) o velikosti cca 25 x 15 centimetrů s rokem 1780. U jižní stěny byly dvě cínové rakve (nebo sarkofágy). V obou případech se jedná o výjimečné doklady uměleckořemeslné práce ze 16. století. Bohatě reliéfně, ale i rytím a tepáním zdobené truhly snesou srovnání jen s několika málo podobnými objekty, které známe z českého prostředí. Ukazují na vysoké společenské postavení pohřbených. Po kritické konfrontaci nálezové situace s historickými prameny lze cínové truhly ztotožnit s pohřbem významného olomouckého biskupa Stanislava Pavlovského a jeho otce.
Na průzkumu nepřístupného podzemí katedrály sv. Václava v Olomouci dlouhodobě spolupracují Muzeum umění Olomouc, společnost Naše historie a Arcibiskupství olomoucké. Primárním účelem je ověření technického stavu podzemí chrámu z hlediska statických poměrů, rizika zatopení spodní vodou či zasažení biologickými depozity (např. dřevokazné houby apod.). Nadstavbově však výzkum přináší řadu poznatků z historie chrámu i širšího okolí. Nové objevy budou veřejnosti podrobněji představeny v nejbližší době.