V CENTRALU jsou Dny židovské kultury Olomouc
Festival poodhalí „tajemství“ spojená s magickým významem písmen hebrejské abecedy, bude se věnovat merkavám, amuletům, a samozřejmě Golemovi a jeho reflexím v literatuře, filmu a umění obecně. „Golema jsme si zvolili jako takového maskota, který výrazně propojuje historii s dneškem, mystiku s magií, tradici s legendou,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu a vedoucí Centra judaistických studií FF UP Ivana Cahová.
Motivu tajemné umělé bytosti stvořené a oživené člověkem je ostatně věnována celá filmová sekce. „Představujeme v ní nejrůznější filmová pojetí golemovského tématu. Ať už jde o nejstarší němé expresionistické ztvárnění od Paula Wegenera čerpající z Meyrinkova románu, snímek Golem – Zkamenělé zahrady s lehce komediálním zabarvením od Amose Gitaie nebo ještě předválečné francouzské zpracování původně divadelního námětu Voskovce a Wericha, který je divákům znám z poválečného agitačního velkofilmu Císařův pekař / Pekařův císař,“ říká dramaturg festivalu a CENTRALU Alexandr Jeništa s tím, že „zvláštní pozornost si zaslouží izraelský fantasy snímek z prvky hororu, v němž se místo mýtického obra zrodí malý chlapec. Tuto projekci doprovodí setkání a rozhovor s tvůrcem snímku – režisérem Doronem Pazem.“
Kafkovskému století se věnuje výstava fotografií Jana Jindry s texty publicistky Judity Matyášové. „Autoři představují pražského spisovatele z nečekaného úhlu – nikoli jako zmoženého úředníka, nýbrž jako zvídavého cestovatele přitahovaného světem moderních technologií. Putovní výstava je k vidění v Barokní chodbě Uměleckého centra UP,“ upřesňuje Jeništa.
Další výstava bude k vidění ve foyer CENTRALU. „Ve spolupráci s knihovnou Národního muzea v Praze jsme pro Dny židovské kultury připravili výstavu oceňovaného cyklu koláží Hebrejská abeceda výtvarníka a básníka Pavla Holeky. Autor výtvarně zpracoval každé z 22 hebrejských písmen a každá z půvabných koláží před divákem otevírá bohatý svět symbolů, náznaků a významů,“ vysvětluje Jeništa. „Protože se na stěnu foyer celá kolekce nevejde, je to příležitost provést v průběhu výstavy ještě jednu reinstalaci a vystavit tak i zbývající část koláží“, doplňuje Jeništa.
V programu letošního festivalu má své důležité místo i rodinný program. Na kafkovská témata tak naváže „kabaret pro inťouše od 4 let“ Franz a kavka v režii Jiřího Jelínka v podání pražského Divadla Na zábradlí. Loutková inscenace Tomáše Podrazila zase představí dětskému publiku pražskou legendu o Golemovi.
Letos prvně připravili studenti a studentky olomoucké judaistiky únikovou hruTajemství Maharalova Golema, která se rovněž inspiruje golemovským hledáním. K dispozici je rovněž již tradiční formát urban game – „městská hra“ Olomouc židovská. Tu mohou diváci absolvovat individuálně nebo ve skupinách prostřednictvím mobilní aplikace Actionbound v termínu, který se sami zvolí. Festival se letos také protíná s novým univerzitním FFestem a do programu zařazuje autorská čtení absolventek a akademiček Centra judaistických studií.
Do programu Muzea umění se zase promítne další díl dlouhodobého cyklu tematizovaných komentovaných prohlídek – KOMPRO. Tentokrát bude hostem český reformní rabín David Maxa, který bude ze svého pohledu komentovat a interpretovat vybraná umělecká díla v Obrazárně Arcidiecézního muzea.
Festival vyvrcholí koncertem hudebního uskupení Kafka Band, které se dlouhodobě zaměřuje na hudební a zčásti i vizuální interpretaci Kafkových děl. Po románech Zámek a Amerika uzavírá formace okolo spisovatele a zpěváka Jaroslava Rudiše, výtvarníka a zpěváka Jaromíra 99 a hudebníka Dušana Neuwertha trilogii nahrávek zpracováním románu Proces.