AKTUALITA | 11. 10. 2019 Už jen do neděle můžete v Muzeu moderního umění obdivovat krásu českých a německých uměleckých knih z první poloviny 20. století. Končí také výstava Architekt Petr Brauner, tak využijte víkendu a přijďte do muzea.

AKTUALITA | 11. 10. 2019

Už jen do neděle můžete v Muzeu moderního umění obdivovat krásu českých a německých uměleckých knih z první poloviny 20. století. Končí také výstava Architekt Petr Brauner, tak využijte víkendu a přijďte do muzea.

Sousedé v knize

Výstava návštěvníkům představuje, jak se měnila kniha s nástupem secese, symbolismu, surrealismu nebo funkcionalismu. Dozví se na ní, kdy začala být kniha chápána jako svébytné umělecké dílo a jak se navzájem ovlivňovaly české a německé knihy. 

„Zaměřujeme se na vývoj knižních úprav od počátku 20. století až do konce 2. světové války, a to v podání předních českých i německých umělců,“ prozrazuje autorka výstavy Hana Bartošová.

Architekt Petr Brauner

Olomoucké stavby jako pavilon A na Výstavišti Flora, věžový dům s vodojemem, malometrážní byty s restaurací Avion, Finanční úřad a Všeobecná zdravotní pojišťovna či rekonstrukce a nástavba olomoucké teplárny, dále například krematorium v Šumperku a Česká státní pojišťovna v Prostějově – pod tím vším je podepsán architekt Petr Brauner. Muž, který dokázal uskutečnit zajímavé stavby i v normalizační šedi a právě jeho dílo poprvé souhrnně představuje výstava v Muzeu moderního umění.

„Návštěvníci uvidí průřez více než padesátiletou tvorbou Petra Braunera. Mohou se těšit na originální projekty i dobové fotografie, které jim připomenou původní tvář staveb,“ láká na výstavu její kurátorka Klára Jeništová.