AKTUALITA: 16 09 2022 Prohlédnout si středoevropskou krajinu očima významných umělců – to vám nabízí výstava Domov a svět, ale pozor v neděli své brány už definitivně zavře, tak neváhejte a přijďte se naposledy projít touto kouzelnou krajinou.

AKTUALITA: 16 09 2022

Josef Lada, Joža Uprka, Julius Mařák, František Skála, Ľudovit Fulla, Lászlo Fehér nebo Mirosław Bałka – díla těchto a mnohých dalších umělců vám do neděle nabízí prostřednictvím výstavy Domov a svět Muzeum umění. Využijte poslední příležitosti a přijďte zjistit, jak ve svých dílech interpretovali a interpretují krajinu střední Evropy!

Výstava návštěvníkům nabízí tři typy krajin, tři typy příběhů: pomezí, nížiny a vrcholy přímo vybízejí k vymýšlení fantaskních vypravování, jakými jsou pohádka, mytologie a metafikce. V nich vstupujeme z domova do světa a ve světě hledáme domov. Tuto určitou rozpolcenost by měl vnímat i návštěvník výstavy – měl by se na ní cítit jako doma, ale zároveň se pohybovat ve velkém světě umění.

„Pokud bychom měli být konkrétní, tak krajinné pomezí či přechod lze umístit na Šumavu a spojit je Josefem Váchalem, Alfredem Kubinem, Františkem Skálou nebo Michaelou Melián,“ říká kurátorka Barbora Kundračíková. „Pokud si představíme nížiny, vidíme maďarskou pustu, ale i Hanou nebo Slovácko, k nimž automaticky přiřadíme autory, jako jsou Joža Uprka, Jiří Lindovský, Károly Markó, László Lakner, André Kertész či László Fehér,“ pokračuje Barbora Kundračíková. „A vrcholy? To jsou Tatry s Ľudovítem Fullou, Martinem Benkou, Júliem Kollerem, Rudolfem Sikorou nebo Svätoplukem Mikytou. Samozřejmě, že je mezi nimi značná prostupnost, v krajinném i vyprávěcím smyslu. A přesně tak ,tekutý‘ je vztah domova a světa.“

Výstava své brány definitivně uzavře v neděli 18. září v 18:00!