AKTUALITA: 08 06 2023 Ve středu 7. června nás navždy opustil uznávaný český architekt Miroslav Řepa. Svůj život propojil s výstavami Expo, pro tu montrealskou dokonce navrhoval československý pavilon. Své vzpomínky na první tři výstavy ještě loni prezentoval výstavou v Muzeu umění.

AKTUALITA: 08 06 2023

Ve středu 7. června nás navždy opustil uznávaný český architekt Miroslav Řepa. Svůj život propojil s výstavami Expo, pro tu montrealskou dokonce navrhoval československý pavilon. Své vzpomínky na první tři výstavy ještě loni prezentoval výstavou v Muzeu umění, kterému věnoval svůj cenný archiv.

„Na výstavě v Bruselu 58, kde jsem byl jen návštěvníkem, jsem si říkal, kde bude příští výstava? Tehdy jsem nevěděl, že Československo pojede až v roce 1967 Montrealu, ale bylo jasné, že na náš pavilón bude vypsána velká architektonická soutěž. To jsme si pak s kolegou v našem malém pražském ateliéru řekli, proč bychom to nezkusili. Pustili jsme se do toho. Soutěž to byla anonymní a po velkém bruselském úspěchu tria Cubr, Hrubý, Pokorný se počítalo, že právě oni jsou v poslední obálce. Všichni o tom byli přesvědčeni, ale objevila se jména Řepa a Pýcha. Není to syn Karla Řepy? No jo! Bylo to velké pozdvižení. Dokonce panovaly obavy, jestli jsme vůbec schopni, to co jsme namalovali, dovést do realizace. A to takové, která měla oslovit celý svět,“ vzpomínal loni v Olomouci Miroslav Řepa.

Pro Muzeum umění také natočil několik vzpomínek, které si nyní můžete pustit a spolu s námi na Miroslava Řepu zavzpomínat.

Rozhovor s architektem Miroslavem Řepou jsme publikovali také v časopise Muzeion na stranách 46 – 49.