AKTUALITA | 21. 3. 2018 Arcibiskupský zámek v Kroměříži se po zimní přestávce otevře v pátek 23. března veřejnosti. Na jeho návštěvníky letos čekají vedle působivého prostředí památky UNESCO nové výstavy, muzejní noc a rozmanitý doprovodný program. 

AKTUALITA | 21. 3. 2018

Hlavními výstavními událostmi roku 2018 budou Knihovna biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna a expozice Kabinet hudby II. Průběh celé sezóny obohatí také programové cykly Muzeum dětem a Muzeum veřejnosti, přibližující sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů malým i velkým návštěvníkům.

Rodinné soboty i procházky s kurátory

Návštěvníci kroměřížského zámku se mohou těšit také na výtvarné workshopy, prohlídky s tablety i odborné přednášky. Pravidelný doprovodný program, který připravili lektoři edukačního oddělení Muzea umění ve spolupráci s kurátory, začne hned v dubnu.

Od začátku dubna si mohou návštěvníci kroměřížského zámku opět vyzkoušet prohlídku s tablety, a to v doprovodu samotného biskupa Karla z Lichtensteinu−Castelcorna. „Sen biskupa Karla je aplikace vytvořená především pro rodiny s dětmi. Zkušenosti z minulé sezony nám ale potvrdily, že interaktivní a tvořivá forma prohlídky dokáže zaujmout všechny věkové kategorie,“ říká lektor Petr Hudec. Biskup Karel na vás bude na zámku v Kroměříži čekat vždy první sobotu v měsíci v 10 hodin.

S novou sezonou se do nabídky doprovodných programů vrátí i cyklus workshopů Ateliér Tizian. Výtvarný program navazující na díla dávných mistrů ze zámecké obrazárny bude pro malé návštěvníky připraven také první sobotu v měsíci, a to od 14 hodin. A na co se mohou děti těšit? „Dubnový ateliér bude zaměřený na portrét, v květnu zase prozkoumáme umění krajinomalby a v červnu se proměníme v restaurátorskou dílnu,“ nastínila lektorka Terezie Čermáková, co v následujících měsících čeká nejmenší návštěvníky zámku.

Procházky biskupskými sbírkami

Arcidiecézní muzeum Kroměříž si pro své návštěvníky připravilo i jednu novinku. Ve spolupráci s kolegy z Národního památkového ústavu a Arcibiskupství olomouckého nabídne od června do září pravidelné Středy s odborníky – cyklus přednášek, který představí skvosty uměleckých sbírek olomouckých biskupů a arcibiskupů na kroměřížském zámku. V rámci tohoto cyklu se můžete vydat s našimi kurátory na Procházky biskupskými sbírkami, a to vždy první a poslední středu v měsíci od 17 hodin.

„První procházka povede do obrazárny, kde představíme osobnost a tvorbu italského malíře Filippa Abbiatiho. V druhém červnovém setkání se můžete těšit na prohlídku Kabinetu hudby,“ prozradila Jana Macháčková, vedoucí oddělení Arcidiecézního muzea Kroměříž. 

Noc muzeí a galerií 2018 

Mezi již tradiční akce na kroměřížském zámku patří Noc muzeí a galerií. K té se Arcidiecézní muzeum Kroměříž připojí i letos, a to ve středu 9. května a propojí ji rovnou s Nocí literatury. Muzeum tak naváže na loňský ročník a do akce se zapojí speciálním programem Pod křídly Merkura, který seznámí návštěvníky formou krátkých zastavení s tím nejhodnotnějším a nejzajímavějším z kroměřížských sbírek.