AKTUALITA | 13. 4. 2016 Čtyřicetikubíkový rezervoár vody se nachází přibližně v místech pod plátnem bývalého kina Central.

AKTUALITA | 13. 4. 2016

Čtyřicetikubíkový rezervoár vody se nachází přibližně v místech pod plátnem bývalého kina Central. Tento důmyslný odvodňovací systém dostal současnou podobu při stavbě kina v roce 1926. To je již řadu let mimo provoz a budova, kterou dříve využívala Správa městských kin, je dnes součástí Muzea umění.

„Je to sofistikované odvodňovací zařízení,“ řekl na adresu systému kanálů a proláklin archeolog Národního památkového ústavu Richard Zatloukal. Podle něj je celé Michalské návrší pramenitou oblastí. „Ve většině domů v okolí jsou středověké studny, často tesané ve skále. Od devatenáctého století zpravidla neudržované,“ poznamenal Zatloukal. Je možné, že i zde byla ve středověku studna.

Archeolog nebyl schopen určit, zda odvodňovací zařízení pochází z doby stavby, nebo vzniklo už ve středověku. Může za to kombinace štol ve skále a zděných ramen. Jejich délka je od čtyř do deseti metrů. „Cihly jsou již strojově vyráběné a jsou zcela zachovalé, odpovídají zhruba třicátým létům minulého století,“ uvedl Zatloukal.

Podle technika Muzea umění Dušana Sapary se obrovský rezervoár naplní puklinovou vodou zhruba za deset dnů. Nyní by k lepšímu komfortu pro zdivo stačilo vyčistit jímku a zprovoznit čerpadlo.

Bývalé kino Central stojí před celkovou rekonstrukcí. „Po generální opravě střechy a nové fasády hlavní budovy muzea, počítáme s rekonstrukcí kina. Měla by se uskutečnit v budoucích dvou letech,“ potvrdil ředitel Muzea umění Michal Soukup. Náklady se mohou pohybovat kolem třiceti milionů korun.