Příběhy velkolepých hrdinů Trojské války byly vytesány do naší paměti, na příběhy přeživších žen zapomínáme. Co všechno skončí, až skončí válka. A co začne? A co neskončí nikdy? Mír nutně nepřinese klid, klid zbraní nutně nepřinese útěchu…
A právě na to upozorňuje unikátní divadelní inscenace Trójanky, která vznikla v koprodukci Muzea umění Olomouc, plzeňského Centra pro kulturní a sociální projekty Johan a pražského divadla Venuše ve Švehlovce a už ve čtvrtek ji premiérově v rámci Dnů židovské kultury uvedeme v Olomouci.
Trójanky přibližují jak kolektivní, tak individuální osud žen, které se staly válečnou kořistí – příběh, který ukrajinské ženy prožívají díky médiím téměř v přímém přenosu. V jeho středu jako drolící se, ale stále monumentální skála stojí bývalá trojská královna Hekabé coby symbol zkoušeného mateřství. V nesmyslné válce, absurdně rozpoutané kvůli nevěrné krasavici Heleně, přišla nejen o majetek a úctu, ale postupně o všechny své děti, snachu i malého vnuka. Skrze hrůzu, zoufalství, bolest, smíření a vzdor Hekabé postupně dospívá k brutální, až nelidské pomstě.
Jedenáct ukrajinských hereček pod režijním vedením Jakuba Čermáka obnaží tragiku války a svými výkony vás opravdu vtáhnou do děsivého příběhu, který se i po tisíciletích stále odehrává v reálném světě. Podle Divadelních novin jsou Čermákovy Trójanky doposud tím nejsilnějším divadlem, které u nás k tématu války na Ukrajině vzniklo, a to si rozhodně nesmíte nechat ujít!