Doprovodný program
CENTRAL – nový kulturní multifunkční prostor muzeum získalo pečlivou rekonstrukcí bývalého kina Central, po léta nazývaného Moskva. Výjimečnou příležitost paměťové instituce vytvářet dramatrugii pro živou divadelní scénu poprvé otestoval letošní ročník Divadelní flóry, na jejíž přípravě MUO plnohodnotně participuje. V koprodukci s Divadelní flórou a s přímou vazbu na téma trienále jsme pozvali rakouský divadelní soubor Hungry Sharks, který v S-klubu uvedl pohybové představení Beton Brut. K otázkám paměti, mystérií a příěbhové mystifikace se obrátí tradiční pdzimní domácí festival Dny židovské kultury.
Společně s Academia Film Olomouc jsme produkovali a v rámci festivalového programu v premiéře uvedli olomoucký díl podcastu Mluvící objekty, s nímž budeme pracovat v terénu během celorepublikové události Den architektury.
Mockument v původním významu pojem z teorie fimové vědy zarezonuje na Přehlídce animovaného filmu PAF.
Speciální místo patří také přední architektonické galerii VI PER v Praze, s níž připravujeme programy jak v hlavním městě, tak v Olomouci. Kurátorsky rozvíjíme na obou adresách umělecké projekty Aglaii Konrad (AT, BE) a Tytuse Szabelského (PL). V pozici hostujících kurátorek Irena Lehkoživová a Barbora Špičáková uvedou výstavu Tomáše Džadoně (SK) v galerii XY místní divadelní scény Na cucky.
Další partneři přcházejí z řad zahraničních institutů a center. S polským institutem připravujeme podcastovou sérii zaměřenou na umělce a umělkyně vystavující na Trienále a s maďarským kulturním institutem chystáme debatu věnovanou muzeím, galeriím a kulturním institucím jako demokratickým prostorům. A Slovenský institut pak připravuje troj-program, sestávající z historické sondy věnované Bratislavě s názvem Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom (kurátorky Lucia Almášiová a Patrícia Ballx za Galerii města Bratislavy), intervence ve veřejném prostoru vizuálního umělce Jaro Vargy a filmového mikrofestivalu věnovaného tvůrčím osobnostem československé umělecké scény.