SOMA – Centrum pro současné umění a psychoterapii
Speciální program spojený s Dnem architektury nabídne možnost se seznámit s projektem SOMA a jeho autory přímo v terénu. Do areálu Fakultní nemocnice vstupujeme s cílem poznat budovu bývalé uhelny Bedřicha Rozehnala, její původní roli i dnešní potenciál. Součástí programu jsou komentované prohlídky (pro omezený počet přihlášených zájemců), drobné autorské intervence Pavly Beranové, Vladimíra Havlíka a Kolektivu Hlubina. Připraven je také samoobslužný průvodce areálem. Program probíhá za každého počasí. Je nutné počítat s nepohodlím.
PROGRAM
- 14.00 Rozehnalova uhelna: zahájení
- 14.10 Rozehnalova uhelna: komentovaná vycházka areálem (vede Vilém Švec) – rezervace nutná (max 35 osob, 60 minut)
- 15.00 Rozehnalova uhelna: Kolektiv Hlubina / Poslechová procházka – rezervace nutná (max 15 osob, 60 minut)
- 15:00 Budova A – foyer: Vladimír Havlík / Srdečný tep (participativní performance) – pro aktivní účast rezervace nutná (max 10 osob, 60 minut)
- 16.30 Rozehnalova uhelna: komentovaná prohlídka budovy – rezervace nutná (max 15 osob, 30 minut)
- 17.30 Budova A – foyer: diskuse s autory projektu, lékaři a kurátory (bez rezervace, 60 minut)
- 18.30 Rozehnalova uhelna: komentovaná prohlídka budovy – rezervace nutná (max 15 osob, 30 minut)
- 19.00 Rozehnalova uhelna: ukončení
– k dispozici je samoobslužný plánek areálu FNOL se základními informacemi a pokyny ke zvukovým experimentům
– na organizaci se podílejí studenti Katedry dějin umění FF UP
NAJDI NA MAPĚ:
Vladimír Havlík: Srdečný tep
performance
Jak známo, tep srdce se zrychluje nebo zpomaluje na základě našich emocí. Ty jsou mimo jiné závislé na komunikaci s druhými lidmi. Není snadné se na druhé naladit, otevřít se jim, vyjít jim vstříc. Pokus o měřené vylaďování (sjednocování) tepu spočívá ve vzájemném poslouchání rytmu srdečního tepu fonendoskopy, doprovázeném periodickým měřením jeho frekvence oscilometry. Akce probíhá ve dvojicích a trvá 5 až 10 minut. Hodnoty srdečního tepu jsou měřeny každou minutu a zapisovány na tabuli. Mimo jiné je tak reflektován vztah mezi vnímaným a viděným. Srdečně zveme k účasti.
Kolektiv HLUBINA: Poslechová procházka
workshop
Terénní průzkum zvukového prostředí areálu nemocnice a naslouchání frekventovanému „ekosystému“, který na první moment může působit nepřístupně. Každé zvukové prostředí zanechává svou unikátní stopu, která může sloužit jako klíč k jeho pochopení a uchopení v kontextu urbanismu i v kontextu mezilidských vztahů.
Pokusme se společně zmapovat tato specifická místa z jiné perspektivy, osvojme si tuto citlivou dovednost a utvořme pečující dialog.
Pavla Beranová: Zvíře uvnitř
světelná instalace (z exteriéru je přístupná po celé odpoledne)
Dům, který byl dlouho zavřený. Dům neviditelný, ukrytý, zbavený své funkce. Jaký asi vede život? Nebo žije někdo v něm? Pavla Beranová nabízí pohled dovnitř, zároveň domu dává vlastní zrak. Z uhelny se stává vševidoucí „maják“ s bohatým vnitřním životem. Lze jej nahlédnout s pomocí exteriérových periskopů, respektive zahlédnout v noční tmě. Bedřich Rozehnal se stává vizionářem, stavitelem chrámové lodi, lodivodem vydávajícím se na rozbouřené moře života. Světelné oko se otáčí a připomíná to, co je v životě důležité.
Tomáš Jirsa, Adéla Konečná: Paprsky
audio instalace (z exteriéru je přístupná po celé odpoledne)
Chvění uvnitř nepatrnosti života a jeho dotyk skrze zdi, paprsky, které tvoří dichotomickou spojnici mezi dvěma světy. Dialog mezi novým a starým, mezi vnitřním a vnějším. Dotyk, který otevírá zdánlivě uzavřené.
Další program DNE ARCHITEKTURY v Olomouci