Příběhy přítomností / РОЗПОВІДІ ПРИСУТНОСТЕЙ

26 06 2024
15:30
CENTRAL
(Přednáška)
Příběhy přítomností / Розповіді Присутностей
Mezinárodní přeshraniční projekt Příběhy přítomností zprostředkovává komunikaci a uměleckou výměnu mezi vysídlenými ukrajinskými komunitami v Ivano-Frankivsku (Ukrajina), Vídni (Rakousko) a Olomouci (Česká republika). Jeho cílem je přispět k řešení aktuální životní situace Ukrajinců, kteří byli nuceni opustit své domovy v důsledku ruské invaze.

Tým složený z výtvarných umělců, pedagogů, psychoterapeuta, profesionálních tanečnic a performerek, pracuje společně s vysídlenci a jejich příběhy o útěku z války a hledání nového domova. Workshopy vytvářejí bezpečný prostor pro sdílení a přípravu výsledného performativního tvaru. Příběhy objevující se ve workshopech i performancích sledují cesty lidí prchajících z Ukrajiny do západní Evropy a jsou zhmotněné kartonovými cihlami. Každý jednotlivý příběh přispívá svým vlastním obsahem a hodnotou k potenciálnímu kolektivnímu procesu uzdravení. Příběhy mají různé kořeny a osudy, ale myšlenka vypořádání se s „novým domovem“ i „novou realitou“ je společná a sbližující. Skrze iniciovanou, řízenou práci s pamětí se naše a „jejich“ přítomnosti na moment potkávají.


V rámci procházky XY bude představen projekt prostřednictvím nevládní organizace Ne Sami. Performance Příběhy přítomností proběhne pak 27 06 2024 v rámci zahájení Trienále SEFO 2024.

Ne Sami: Oleksandra Sakharuk, Oleksandra Kachanova
Umělci: Jasmin Schaitl, Daria Lytvynenko, Alina Chabanenko/Alina Pust, Maria Shurkhal