Jasmin Schaitl
*1987 (Rakousko)
studium: MA Universität für angewandte Kunst Wien, PhD Akademia Sztuk Pięknych, Vratislav
žije a pracuje ve Vídni
Jasmin Schaitl je mezinárodně činná vizuální umělkyně, výzkumnice, organizátorka a lektorka. V současnosti působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ve Vídni. Již více než 10 let sdílí svůj přístup k performanci a participativním praktikám prostřednictvím workshopů a prezentací na univerzitách, institucích a performativních festivalech po celé Evropě i v zámoří. Rozvíjí umělecké a performativní metody, které kombinují smysl doteku, téma paměti a kontemplativní praktiky. Od roku 2021 je zaměřena na participativní, kontemplativní a multisenzorické formáty výstav/performancí, které umožňují lidem aktivně se účastnit a spoluvytvářet to, co zažívají. V červnu 2023 začala spolupracovat s Darií Lytvynenko na participativních projektech podporujících vysídlené Ukrajince.
Daria Lytvyněnko
*1994 (Ukrajina)
studium: Universität für angewandte Kunst Wien
žije a pracuje ve Vídni
Daria Lytvynenko je multidisciplinární umělkyně se zázemím v pantomimě a fyzickém divadle. Primárně pracuje formou performance, videa a instalace. Pracuje s provokací, experimentuje s humorem, satirou a cirkusovými prvky a věnuje se politickým a společenským problémům. Od začátku úplné ruské invaze na Ukrajinu prezentuje akce a performance na veřejných prostranstvích ve Vídni. V červnu 2023 začala spolupracovat s Jasmin Schaitl na participativních projektech podporujících vysídlené Ukrajince.
Alina Pust
*1991 (Ukajina)
studium: Pedagogická fakulta Univerzity v Kryvém Rihu
žije a pracuje ve Vídni
Během svých studií se Alina Pust specializovala na obor biologie a psychologie ve vzdělávacích institucích. Do uměleckého a kulturního kontextu vstoupila v roce 2017. Od začátku úplné invaze Ruska na Ukrajinu žije ve Vídni. V roce 2020 se zúčastnila Dněpro Gogol Festivalu s performativní výstavou „Mluvící portréty“ a v rámci aktivit neziskové organizace Poroda v Kryvém Rihu uspořádala několik performancí a výstav.
Maria Shurkhal
*1995 (Ukrajina)
studium: Anton Bruckner Private University, Linz
žije a působí ve Vídni
Maria Shurkhal je ukrajinská performerka a tanečnice. Vystudovala klasický balet na Akademii tance v Kyjevě a následně současný tanec a performance na univerzitě v Linzi. Maria je spoluzakladatelkou interdisciplinárního uměleckého kolektivu PUC, s nímž realizuje umělecké, vzdělávací a komunitní projekty v Rakousku i v zahraničí.
Příběhy přítomností/ Розповіді Присутностей, 2024
Mezinárodní přeshraniční projekt Příběhy přítomností zprostředkovává komunikaci a uměleckou výměnu mezi vysídlenými ukrajinskými komunitami v Ivano-Frankivsku (Ukrajina), Vídni (Rakousko) a Olomouci (Česká republika). Navazuje na projekt „No distance allowed“ (2023), který vznikl jako umělecká nutnost – v důsledku aktuální dekonstrukce role umění během války a jeho potenciálu podpořit ukrajinskou komunitu.
Projekt probíhá od ledna do června 2024 ve třech městech a jeho cílem je přispět k řešení aktuální životní situace Ukrajinců, kteří byli nuceni opustit své domovy v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.
Tým složený z výtvarných umělců, pedagogů, psychoterapeuta, profesionálních tanečnic a performerek, pracuje společně s nimi s jejich příběhy o útěku z války a hledání nového domova. Workshopy vytvářejí bezpečný prostor pro sdílení a přípravu finálního performativního tvaru. Příběhy zastoupené ve workshopech i performancích kartonovými cihlami sledují cesty lidí prchajících z Ukrajiny do západní Evropy. Každý jednotlivý příběh přispívá svým vlastním obsahem a hodnotou k potenciálnímu kolektivnímu procesu uzdravení. Příběhy mají různé kořeny a osudy, ale sjednocující myšlenka vypořádání se s „novým domovem“ i „novou realitou“ nás přibližuje. Skrze iniciovanou, řízenou práci s pamětí se naše a „jejich“ přítomnosti na moment potkávají. Umění je zase angažované.
Trienále SEFO 2024 chce být tím bezpečným prostorem pro přímé účastníky otřesných momentů současnosti. Děkuje za možnost participace uměleckému sdružení Collaboration: Interdisciplinary Performance and Art Projects (CPAP), přidruženého k Angewandte Performance Laboratory (Uměleckoprůmyslová škola ve Vídni). Dalšími spolupracovníky jsou: MetaLab, spolupracující projekt CO-HATY (UA). Projekt získal jeden z 10 grantů mezinárodní spolupráce z programu Culture Helps / ZUSA Culture, spolufinancovaného EU.