To či ono

Michal Kalhous, bez názvu
Michal Kalhous, bez názvu
TISKOVÁ ZPRÁVA

VÝSTAVA: To či ono
TERMÍN: 14 03 – 02 06 2024
VERNISÁŽ: 14 03 2024 v 18:30
MÍSTO: Muzeum moderního umění, Salon a Kabinet
KURÁTORKA: Štěpánka Bieleszová
JAZYKOVÁ ÚPRAVA: Zuzana Henešová
GRAFICKÝ DESIGN: Vladimír Vaca
INSTALACE: Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář
SPOLUPRÁCE: Markéta Othová, Lukáš Jasanský – Martin Polák

Dvou až třímetrové snímky Michala Kalhouse zvětšené z klasického analogového filmu dominují výstavě „nefotografií“ TO ČI ONO, která začíná 14. března 2024 v Muzeu umění Olomouc. Průřez třiceti lety autorovy tvorby představují jeho úvahy o pomíjivosti, partnerských vztazích a rodině, o pokoře i vděčnosti za možnost žít prostý všední život.

„Pod pojmem nefotografie si můžeme představit banální, nefotogenické záběry, často tristní a záměrně neumělou formou evokující až projevy spojované s amatérskou fotografií,“ vysvětluje kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová. „Snímky dokonce ani neskrývají obrazové defekty analogové zvětšeniny. Kalhous je neretušuje, naopak je považuje za přirozenou součást obrazu.“

Sám Michal Kalhous si je vědom, že byl s nedokonalou fotografií vždy spojován. „Když jsem začínal, tak jsem měl jsem pocit, že ve fotografii panují velmi rigidní pravidla. A když se tyto kánony nenaplnily, nemohlo se jednat o dobrou fotografii,“ vzpomíná na impuls, proč se vydal opačnou cestou. „Když jsem chystal svou první samostatnou výstavu, tak se mi stalo, že byla fotografie příliš dobrá, protože splňovala všechna formální pravidla – jenže z mého pohledu se nepovedla. A tak jsem celý proces zopakoval od nového záběru až po jeho výsledný záznam na papír. Ten nový ,špatný‘ snímek byl pro mě lepší. To mi pomohlo chybu či náhodu integrovat do pole svých možností,“ přibližuje Kalhous své uvažování o fotografii.

Kurátorka Štěpánka Bieleszová napsala o Michalu Kalhousovi knihu v rámci edice Olomoučtí fotografové a díky tomu se Kalhous rozhodl věnovat Muzeu umění Olomouc své snímky z let 1995 až 2020. Z desítek fotografií sestavila Štěpánka Bieleszová celek přibližující autorovu tvorbu. „Michala Kalhouse představíme také v dobovém a uměleckém kontextu tvorby fotografů, kteří jej inspirovali a podnítili k autorské práci. Návštěvníci se tak mohou těšit na práce Jiřího Kovandy, Markéty Othové, Marie Kratochvílové, Josefa Sudka, Jana Svobody, Miroslava Tichého, Václava Stratila, Jiřího Tomana, Mileny Valuškové či autorské dvojice Lukáš Jasanský – Martin Polák,“ vyjmenovává Štěpánka Bieleszová. „Speciálním hostem projektu je pak Martin Horák, který výstavu obohatí autorskou instalací.“