AKTUALITA | 16. 10. 2017 V sobotu se v Olomouci po dvaceti sedmi letech odehrálo svěcení biskupů. V katedrále sv. Václava se pomocnými biskupy stali Antonín Basler a Josef Nuzík. Při této příležitosti pak byl vstup do Arcidiecézního muzea zdarma.

AKTUALITA | 16. 10. 2017

Ve slavnostním duchu se neslo sobotní dopoledne v Olomouci, a to hlavně v katedrále sv. Václava a také v Arcidiecézním muzeu. Po sedmadvaceti letech byli totiž vysvěceni dva noví biskupové. Muzeum umění Olomouc se pro tuto příležitost rozhodlo nechat sobotní vstup do Arcidiecézního muzea zdarma.

Samotné svěcení Mons. Antonína Baslera a Mons. Josefa Nuzíka na pomocné biskupy přilákalo několik tisíc věřících. Katedrála sv. Václava i prostranství před ní se tak rychle zaplnila. Samotné svěcení pak novým biskupům udělil metropolita moravský a arcibiskup olomoucký Jan Graubner, poté co je pomocnými biskupy v červenci jmenoval papež František.

Lidé, kteří se přišli na tuto netradiční událost podívat, pak mohli zavítat do Arcidiecézního muzea, kde na ně, čekala po přítomnosti také minulost olomouckého arcibiskupství. Prohlédnout si tak mohli kočár biskupa Troyera, Sebastianovu Madonu s rouškou nebo Zlaté slunce Moravy. Nádherný byl i výhled na katedrálu z prostranství muzea, který podrthlo krásné podzimní počasí.  

Kdo v sobotu nestihl návštěvu Arcidiecézního muzea, ale nemusí zoufat. Otevřeno máme denně kromě pondělí. Každou neděli je navíc vstup zdarma. Přijďte si také prohlédnout místa, kudy kráčela historie.