AKTUALITA | 19. 10. 2015 Studentka Barbora Kučerová nám zaslala své snímky z prázdninového výletu do Věčného města...

AKTUALITA | 19. 10. 2015

Při příležitosti výstavy Giovanniho Battisty Piranesiho v Arcidiecézním muzeu Olomouc jsme žádali naše návštěvníky, aby nám zaslali fotografie z Říma, které zachycují místa, která na svých vedutách zvěčnil i „geniální grafik italského baroka“. Své snímky z prázdninového výletu do Věčného města nám zaslala také studentka Barbora Kučerová. 

Piranesi patří mezi největší osobnosti italského umění 18. století. Byl mužem mnoha profesí, toužil se prosadit jako architekt a vědec, ale do dějin se zapsal především jako mimořádný grafik. Svůj život a dílo spojil s Římem a jeho antickými památkami. O jeho lásce k Věčnému městu svědčí desítky vedut (veduta – malířský nebo grafický záznam například výseku krajiny s pohledem na město).

V červenci jsme naše návštěvníky vyzvali, aby nám zasílali zajímavé fotografie z dovolené v Římě. Zareagovala také studentka gymnázia Barbora Kučerová, která byla v Itálii na poznávacím zájezdu. „Výlet pořádala škola a v Římě a Vatikánu jsme strávili krásné tři dny,“ vzpomněla. Jak přiznala, osobnost a dílo Piranesiho neznala. „Začala jsem se o něj zajímat až po přečtení příspěvku na muzejním webu. Jeho tvorba mě hodně zaujala a přečetla jsem si o něm několik dalších článků a prohlédla si jeho grafiky,“ dodala.

Za fotografie děkujeme a oceňujeme je celoroční volnou vstupenkou do Muzea umění Olomouc. Výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc trvá do 10. ledna.