AKTUALITA | 5. 8. 2019
Mezinárodní edukační program projektu ArtCoMe, který propojil čtyři muzea, čtyři edukační oddělení, střední školy ze čtyř zemí a především studenty, má za sebou první rok. Během něj vznikla nová přátelství, přinesl cenné zkušenosti a především tvůrčí atmosféru společných setkání.
V září 2018 se v prostorách Arcibiskupského zámku v Kroměříži poprvé setkali muzejní lektoři s učiteli partnerských škol a oficiálně zahájili tříletou spolupráci pod záštitou projektu ArtCoMe. Rozsáhlý program si stanovil za cíl propojit středoškolské studenty z Olomouce, Krakova, Bratislavy a Pécse a vést je k tvůrčímu přístupu k tématům výstavy Rozlomená doba 1908–1928. Ihned po kroměřížském setkání odstartovala intenzivní práce na jednotlivých školách. Vybraní studenti objevovali příběhy doby mezi léty 1908–1928, vyzkoušeli si například vytvořit články na Wikipedii. V listopadu poté všechny týmy zamířily do Olomouce. Očekávání, co spolupráce přinese, ihned vystřídala tvůrčí atmosféra a nadšení studentů, kteří si během olomouckého setkání vyzkoušeli práci animátorů či novinářů, natočili reportáže a vytvořili návrhy plakátů.
V druhém pololetí školního roku se studentské týmy zaměřily na životní osudy umělců středoevropské avantgardy a pro vybranou osobnost spravovaly fan page na Facebooku. V dubnu ožilo dalším studentským setkáním Mezinárodní centrum kultury v Krakově, kde studenti prožili čtyři dny inspirativních přednášek a tvůrčích workshopů zaměřených na interpretaci a prezentaci umění. Tentokrát si mimo jiné vyzkoušeli práci v mezinárodních týmech a společně navrhli dvě jedinečné výstavy.
A jak hodnotí zkušenost s projektem ArtCoMe samotní studenti?
Basia (Krakov)
Dostala jsem skvělou příležitost zapojit se do projektu ArtCoMe – bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem udělala. Během dvou setkání, v Olomouci a v Krakově, jsem se toho prostřednictvím různých médií naučila spoustu nejen o umění, ale také o různých kulturách zemí, které přestože jsou tak blízko, liší se tolik od mé země. Procvičila jsem si svoje animační dovednosti, postavila malou výstavu, vytvořila článek na Wikipedii a ještě mnohem víc, všechno vedli zapálení a talentovaní učitelé a lektoři.
Přesto všechno se mi nejvíc líbilo potkávat tolik nových a zajímavých lidí – a s mnohými z nich jsem stále v kontaktu a také cestujeme, abychom se v našich zemích navštívili.
Jsem velmi šťastná, že jsem se mohla účastnit tak úžasného projektu a vzpomínky na něj se mnou zůstanou ještě dlouhou dobu.
Laura (Bratislava)
Projekt ArtCoMe mi jako studentce gymnázia umožnil rozvíjet své umělecké dovednosti a vědomosti ve směrech, na které v běžném vzdělávání není místo, časem ani prostředky. Tolik kreativních lidí s obrovskými vizemi a nápady se potkalo na dvou místech ve dvou zemích a tvořili. Úžasné vzory pro mladé lidi, pod jejichž vedením jsme měli šanci v rámci mezinárodních týmů tvořit bez hranic, poznávat kulturní dědictví, ale i sebe sama a svoje dovednosti.
Nikdy bych neřekla, že je ve mně tolik uměleckého, ale prostřednictvím ArtCome jsem dostala možnost to poznat a dokonce se dotknout svými idejemi dalších lidí. Celý projekt mi dal neskutečně mnoho a těžko dostatečně poděkovat organizátorům, snad jen přiložit ještě ruku k dílu a zprostředkovat tento zážitek i dalším studentům.
Markéta (Olomouc)
Projekt ArtCoMe se stal neodmyslitelnou a velice důležitou součástí mého života. Nejen, že mě naučil mnoha novým věcem, jako například dívat se na různé informace z mnoha pohledů, ale také jsem mohla naplno projevit svou kreativní stránku nebo si vyzkoušet komunikaci a spolupráci v týmu. Zároveň jsem si užila atmosféru, která se celým projektem nesla ve znamení přátelského setkání. Na projektu ArtCoMe se mi nejvíce líbila originalita celého konceptu a snaha propojit studenty ze čtyř evropských zemí, které spojuje jedna velká vášeň v umění a dějiny.
Marcell (Pécs)
Účastnil jsem se ArtCoMe programu v Olomouci a v Krakově. Každý z programů byl zcela odlišný. Na prvním setkání jsem se naučil jak dělat rozhovor a vytvořit krátký film. Bylo to velmi namáhavé, ale stálo to za to. Druhé setkání bylo trochu jiné. Vznikly tam dva mezinárodní týmy, které tvořili své vlastní malé „výstavy“. Díky tomu jste mohli lépe poznat účastníky z jiných zemí, což podle mě bylo to nejzajímavější.
I když to vlastně nebylo tak úplně o budování nových přátelství, druhé setkání pro mě znamenalo přesně toto. Druhou část jsem si užil mnohem víc, protože jsem mohl všechny lépe poznat. Pokud bych to měl shrnout, získal jsem hodně nových přátel, vyzkoušel si spoustu věcí, které jsem před tím nedělal. Stálo to za to, a kdybych měl tu možnost, šel bych do toho zase!
Eva (Bratislava)
Každý školní rok se pořádá hromada kempů a projektů zaměřených na matematiku a fyziku. A všechny ty roky jsem si říkala, jak skvělé by bylo, kdyby nebyly jen projekty pro lidi, co mají rádi matematiku a fyziku, ale také pro ty, co milují umění. Vždycky jsem si myslela, že je ve škole málo uměleckého vzdělání a že se toho ve škole učíme málo o umění, kreativitě, že je to vnímáno jako něco ne tak důležitého jako jiné předměty.
ArtCoMe je projekt, o kterém jsem vždycky snila, ale nikdy jsem si nemyslela, že by mohl existovat. Umění, kreativita, tolik skvělých nápadů a lidí – všechno smícháno dohromady. Navštívila jsem města, ve kterých jsem doposud nebyla, pracovala na tolika projektech způsoby, které jsem nikdy před tím nezkusila. Bylo to nádherné a jsem šťastná, že se lidé stále zajímají o umění. ArtCoMe je obrovským krokem dopředu k tomu, aby naše vzdělávání o umění bylo lepší, a já jsem vděčná, že jsem se ho mohla zúčastnit.