Vrátit se v čase do dob tří mušketýrů umožňuje návštěvníkům už pátým rokem kroměřížský festival barokní kultury Hortus Magicus a ani letos tomu nebude jinak. Připraveny budou dobové kostýmy, divadelní hry, opera, hudba i dobová kuchyně. Vše se však odehraje o měsíc dříve, než v minulých letech, už od 9. do 12. srpna.
„Festival jsme se rozhodli posunout ze začátku září na první polovinu srpna především kvůli návštěvníkům. Prázdninový termín je pro ně příjemnější, takže čekáme, že přilákáme víc lidí,“ vysvětluje jeden z důvodů změny termínu Miroslav Kindl ze spolupořádajícího Muzea umění Olomouc.
Propojení s Florií
Dalším důvodem srpnového termínu je nové propojení festivalu s tradičními kroměřížskými svátky zahradní kultury – výstavou Floria. „Tyto dva podniky budou navíc spolupracovat na květinové výzdobě města a Květné zahrady,“ dodává Kindl.
Propojení s Florií se promítne i do výzdoby a programu festivalu. „Začne už ve čtvrtek 9. srpna floristickou částí. V souvislosti s Florií se do Kroměříže totiž sjede více odborníků, floristů a aranžerů květin. Víkendový program Hortu Magicu si bude dál držet vysokou úroveň hudebně-dramatických produkcí,“ slibuje Miroslav Kindl.
Opera, divadlo a cukrovinky
Návštěvníci se mohou těšit na barokní operu v podání olomouckého souboru Ensemble Damian. „Letošní představení bude z dílny Wolfganga Amadea Mozarta Apollo et Hyacinthus. Jde o první Mozartovo jevištně dramatické dílo,“ říká Karel Valenta z Ensemble Damian.
„Námětem díla je jedna z Ovidiových Proměn. Bůh Apollon miluje sparťanského královského syna, krásného Hyacinta tak, jak bohové milují vše krásné a čisté v člověku. Při nehodě je chlapec usmrcen a Apollon, vázán vyšším zákonem, jej nemůže probudit k životu, ale promění jej v květinu hyacint,“ líčí Valenta děj Mozartovy opery.
Jednomu z nejslavnějších hudebních skladatelů světa bude patřit i nedělní program. „Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir zahrají Mozartovy Vesperae Solennes de Confessore,“ upozorňuje Valenta. Chybět nebudou ani divadelní představení v podání Geisslers Hofcomoedianten.
„Návštěvníci festivalu se mohou těšit na inscenaci V borůvčí, jejiž předlohou je dílo herečky a spisovatelky Isabelly Andreini La Mirtilla (1588). Jde o první dochované pastorály z pera ženské autorky,“ připomíná Valenta.
Děti se zase mohou těšit na loutkové divadlo či již tradiční barokní ohňostroj. „Letošní novinkou budou ukázky barokní kuchyně. Jídlo na šlechtických tabulích se vyznačovalo zdobností a bohatostí tvarů. Kuchyně baroka byla založena na zvěřině či rybách, mezi hlavní ingredience patřily skořice, med, sušené ovoce, houby, zázvor, ořechy či kořenová zelenina. Návštěvníci budou moci ochutnat barokní cukrovinky, ale i klasické pokrmy,“ prozrazuje Kindl.
Hudba přímo z biskupského archivu
Na své si přijdou i milovníci barokní hudby. Špičkoví interpreti zahrají vzácné kousky z kroměřížského hudebního archivu. „Jsou v něm ukryty opravdové klenoty, například skladby císaře Leopolda I. Soubory tak většinou čerpají hudbu z archivu a znovu ji oživují,“ vysvětluje Miroslav Kindl.
„Světovou premiéru zažijí v neděli například klavírní sonáty z kroměřížského archivu od F. A. Štěpána v podání varhaníka Jaroslava Tůmy,“ dodává Valenta. Celý festival čerpá z arcibiskupských sbírek, dokonce i koncepce Květné zahrady pochází z knih, které jsou v arcibiskupské knihovně v Kroměříži. Právě tam se koná výstava Knihovna biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.
„Na výstavě jsou i knihy, které se týkají zahrad či zahradní architektury. Zájemci si budou moct udělat obrázek o architektuře Květné zahrady a potom na výstavě uvidí zdroje, ze kterých biskup Karel z Lichtensteinu- Castelcorna a jeho architekt Giovanni Pietro Tencalla hledali inspiraci,“ uvedl Kindl. „Návštěvníci festivalu budou mít vstup na výstavu v ceně vstupenky.“
Pujčovna kostýmů i storytelling
K baroknímu festivalu neodmyslitelně patří také půjčovna dobových kostýmů. Lidé tak mohou zažít baroko na vlastní kůži. „Celkově se snažíme co nejvíc držet druhé poloviny 17. století, kdy byla Květná zahrada vybudována,“ zdůrazňuje Kindl. Hortus Magicus oživí podobně jako v loni moderní forma divadla – tzv. storytelling neboli živé vyprávění. Vypravěč bez jakéhokoliv použití rekvizit či kostýmů umožňuje posluchačům plně zapojit vlastní myšlenky, zkušenosti a představy. Tato metoda má blízko ke stand-up comedy nebo slam poetry a zároveň funguje jako vzdělávací metoda.